Съвети за земеделието

Време е за зелето и карфиола Време е за зелето и карфиола
Плодовете Юли е не само месец на продуктивен растеж на плодните растения, но и период на усилено залагане на плодните пъпки за следващата година. Дръвчетата и храстите в този период не трябва да изпитват недостиг на хранителни вещества и вода, затова редовна трябва да бъдат подхранвани и поливани. Плодовете на ябълковите и крушовите дървета усилено нарастват. Проверете надеждно ли са поставени подпорите под натежалите клони.
прочетено 6519 пъти

Декоративно езеро в двора Декоративно езеро в двора
Стара вана, бъчва или бойлер създават благоприятен климат и релаксиращо въздействие върху психиката на стопаните В последните години все по-често започнахме да обръщаме внимание на уюта в нашия двор. Той вече не е само място, където през лятото нареждаме саксиите с мушкатата и се събираме с приятели на масата под сянката на асмата. Не само собствениците на вилни парцели, но и постоянните жители на все по-цивилизоващите се села, вече търсят начини да постигнат декоративно въздействие на дворното си място.
прочетено 36935 пъти

Време за късни зеленчуци и първи плодове Време за късни зеленчуци и първи плодове
Зеленчуците През юли може да засадите късните тиквички. Семената се засяват в гнезда на разстояние 50-60 см. едно от друго. Време е да засадите и късен алабаш. По това време чубрицата вече е разцъфнала. Това е най-подходящото време да я оскубете и изсушите на сянка, като покриете букетчетата с вестници, за да ги предпазите от прах. По същия начин може да изсушите и ментата, като отрежете цъфналите й стъбла и ги навържете на китка. Овошките Времето през юли е благоприятно за вкореняване на къпини чрез отводи. Заровете в пръст върховете на издънките и след време ще имате качествен размножителен материал.
прочетено 2921 пъти

Бабиното мушкато Бабиното мушкато
Няма селски двор или градски балкон, от който да не наднича кичестото ароматно бабино мушкато. Освен, че е много красиво, то притежава и редица лечебни свойства. Моята баба ми слагаше по едно листо на ожулените колена и раните бързо зарастваха. Наложени на слепоочията, листата му помагат при мигрена и  главоболие. Ароматът му пък прогонва мухите и молците. Макар че сме свикнали да го възприемаме като изконно българско цвете, всъщност неговата родина е Южна Африка и по-точно нос Добра надежда, а в Европа попада през ХVІ век и бързо става любимо цвете в много европейски държави. Известни са над 70 сорта мушкатото. То цъфти и радва любителите на флората с ярките си багри няколко пъти в годината, но настъпят ли зимните студове, вдървенените му клонки се оголват.
прочетено 15398 пъти

Как да се избавим от нитратите Как да се избавим от нитратите
Поливайте повече растенията, за да намалите съдържанието на вредни вещества в тях Всички знаем, че нитратите, които поглъщаме с плодовете и зеленчуците, попадайки в организма ни се превръщат в нитрити, които на свой ред образуват опасни вещества, предизвикващи появата на злокачествени тумори. И нитратите, и нитритите представляват азотни съединения, а азотът е основният химичен елемент, който е необходим за развитието на растенията – без него те не могат да съществуват, така че тяхното присъствие в селскостопанската продукция е неизбежно. Как да я отгледаме тогава така, че хем растенията да са добре подхранени, хем и нашата храна да не е вредна за здравето ни. За целта е важно да сме наясно с някои основни положения.
прочетено 2295 пъти

В градината почивка няма В градината почивка няма
Плодовете При ябълките приключва растежът на едногодишните леторасли. За да приключи своевременно този процес и да не се провокира нов техен растеж, е необходимо да се ограничи поливането, а ако сушата е много голяма, то трябва да е много умерено. Силните летни горещини водят до прегряване на младите нежни листа на плодните дървета, което създава благоприятни условия за размножаването на редица вредители, които се хранят със соковете на растенията. Борбата с тях е трудна и трябва да се взимат своевременно мерки срещу тяхното разпространение и „безоблачно” паразитиране.
прочетено 1999 пъти

И растенията могат да гладуват И растенията могат да гладуват
Научете се да дозирате азота, фосфора и калия – те са най-важните за зеленчука Всеки градинар знае, че не може да отгледа добра реколта без да тори насажденията си. Внасянето на допълнителни органични и минерални вещества подобрява почвеното плодородие, следствие на което стопанинът се радва на едри, здрави и вкусни плодове и зеленчуци. Често обаче, се допускат грешки в дозирането на торовете, което води до натрупване на вредни за здравето вещества в земеделската продукция, както и до влошаване и неестествен ръст на самите растения. За да се избегне това, трябва добре да се познават външните признаци за недостиг на един или друг химичен елемент, за което сигнал подават самите растения.
прочетено 12797 пъти

Каляската на Пепеляшка Каляската на Пепеляшка
Тиквата е шампион по съдържание на желязо и притежава забележителни лечебни свойства. В САЩ отглеждането на тикви-гиганти се е превърнало в спорт. Всички помним от детството си приказката на Шарл Перо за Пепеляшка, в която добрата фея превръща една огромна тиква в каляска. Най-вероятно причината сладкодумният разказвач да избере именно тиквата за осигуряването на транспортно средство, с което героинята да отиде на бала, е това, че тя е най-големият плод от всички съществуващи на земята.
прочетено 7937 пъти

Горещо лято в градината Горещо лято в градината
Юли е най-горещият летен месец. Повечето декоративни растения са отрупани с цветове, а плодните и зеленчукови култури култури встъпват в пълно плододаване. През този месец има много работа в градината.
прочетено 2096 пъти

Агрометеорологична прогноза за месец юли Агрометеорологична прогноза за месец юли
През юли развитието на земеделските култури ще протича при близки до нормата топлинни условия. Определящ фактор за вегетацията на пролетните култури през най-топлия месец от годината ще бъдат почвените влагозапаси. Продължителното засушаване преди началото на лятото постави под въпрос оцеляването на част от пролетните култури в Източна и на места в Южна България.
прочетено 3599 пъти



Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки