Ясна поляна по български


Ясна поляна по български
Мостът към нищото - Снимки авторката
21 Ноември 2009, Събота


Или как се отчитат близо 100 хил.евро за несъществуващ сайт, брошурки по 4 лв. бройката и каски за цяла армия войници
В статията „Хиляди евро потъват под мост към нищото”, публикувана в бр. 17 на „Десант”, описахме как в с. Ясна поляна, община Приморско проект за екопътека е глътнал близо 100 000 евро от програма ФАР с реализацията на едно  недоразумение, наречено „Българската Ясна поляна – екология, фолклор, туризъм”.



Автор: Диана Славчева

 Установихме, че за всичките тези пари е подменена част от покрива на читалището, сменено е оборудване в Информационния център, отпечатани са листовки, пълни с правописни грешки, облицована е селската чешма, засадени са десетина храсти, поставени са няколко указателни табели край шосето, по което върви екопътеката и е изграден дървен мост, който води към никъде.

Информационния център преди


И тъй като тогава от читалището, което е бенефициент на проекта, не можаха да ни предоставят финансови документи за изразходваните средства, се обърнахме към Министерството на регионалното развитие и благоустройството, под чиято шапка са отпуснати средствата, да ни предостави финансовите отчети.
Оказа се, че вече съществуващият цяла петилетка преди началото на амбициозния проект Информационен център, изграден по друг проект, е бил преоборудван с пари от тази програма. За един компютър, копирен апарат, дъска за презентации! (за която са платени цели 200 евро, при положение, че в магазините най-скъпите са стотита лева!) и офис мебели, са похарчени 2 766 евро. Разходите за строителен инвентар, каквото и да значи това, възлизат на 2 567 евро, а „специалното работно облекло и персоналните предпазни средства” са стрували 1 559 евро.

и сега

 За съжаление в отчета не е конкретизирано какво точно се е имало предвид под „персонални предпазни средства”, но най-вероятно става дума за каски и работни ръкавици. Следват отчети за изразходваните средства за публикации, сондажи на общественото мнение, одит, финансови услуги, преводи (включително такива на писма и документи) и популяризиране на чутовното дело, които достигат 1 948 евро. За 7 метални табла са платени 1 365 евро (хора от селото преброиха само 5 налични табла); за 25 указателни табели с надпис „екопътека” – 925 евро (поставени има само около десетина); за информационни и промоционни брошури, които не стига, че като текст не казват нищо, но и са пълни с правописни грешки (очевидно парите не са стигнали да се плати на коректор) – общо 2 400 евро (единичната цена на едната листовка излиза, че е 2,92 лв., а на другата – 1, 78 лв. – стойности, които са толкова нереални, че би трябвало да са печатани някъде извън Слънчевата система, та да може с транспортните разходи горе долу да бъдат оправдани, защото в действителност производствената стойност на идентични дипляни е в рамките на няколко стотинки!); за уеб сайт, какъвто няма и никога не е имало – 600 евро (на тази цена може да ви изработят цял търговски сайт с продуктов каталог с хиляди снимки, модули за поръчки и всякакви други екстри, но за проекта в Ясна поляна няма дори и интернет страница!); за CD-Rom – 1 500 евро (при обявен тираж от 1 000 бр., всеки диск излиза по близо 3 лв. броя – дори в „Офис уан”, където канцеларските потреби по принцип са скъпи, CD може да се купят за стотинки), за пътеводител, както е наречен един прегънат надве лист А4 – 1 900 евро (по 2 евро всеки – та това е цена за производството на една средно голяма книга, барабар с подвързията!), за 1 000 карти (които се оказаха отново прегънат на две лист А4 с единична цена 3,82 лева!) – 1 950 евро и за 4 транспаранта по 90 евро всеки един (тях също никой в селото не си спомня някога да е виждал) – 356 евро. В края на отчета откриваме и сумата, изразходвана за заплащане на работната сила и техническото ръководство на извършваната работа, която е в размер на 47 044 евро!

За всеки „пътеводител” – прегънат на две лист във формат А4, са платени 4 лв. Това е производствената цена на една средно голяма книга от около 200 страници, с подвързията


Спряхме се толкова подробно на всеки харч по въпросния проект, за да може добре да се види как почти половината от парите, предоставени по програма ФАР, са отишли за всякакви неприсъщи разходи, създаващи и крепящи илюзията, че нещо се прави. Реално обаче, пак ще повторим, е съграден един мост, по който се стига до ограда, зад която не може да се премине и от гръмката идея за „Българската Ясна поляна – екология, фолклор, туризъм” на практика не е направено нищо нито за екологията (освен че са посадени десетина храстчета, за чието закупуване в отчета няма и ред!), нито за фолклора, нито за туризма – факт е, че повече от половината жители на селото дори не знаят, че имат екопътека, а до ден днешен нито един турист не е минал по нея, вероятно защото самата идея за екопътека е компрометирана с трасирането й върху съществуващото асфалтирано шосе и пълната липса на какъвто и да било природен и исторически обект по маршрута (с изключение на гроба на комитата Паскал Иванов).

А това е „картата”, която е изготвена срещу 4 лв. бройката


Но от отчета излиза, че тук е кипял невиждан труд. При тотално заплащане на работниците, прокарвали път в тези планини, в размер на 47 044 евро в рамките на една календарна година -2007-2008, излиза, че са изплатени 1 176 надници (смятаме ги по 40 лв. на човекоден, колкото бе заплащането в периода на изпълнението на програмата). А това ще рече, че би трябвало всеки работен ден през тук да са леели пот по петима човека, които  в продължение на една година, освен че са съградили нелепия мост, са облицовали още една чешма и са сменили няколко керемиди на покрива на читалището (за която дейност и кметството е дало 3 000 лв.).
От яснополянското читалище твърдят, че са нямали никакъв контрол върху харчовете, тъй като са упълномощили за свой представител Митя Димитров от фондация „Созопол”, която е един от партньорите в проекта. В отговор по повод първата ни публикация той заяви, че „Всички дейности по проекта са изпълнени коректно и точно в рамките 80 223,64 евро, получени съгласно Грантов договор от МРРБ” и отрече някога да е ръководил пряко „нещата” по този проект, макар че финансовият отчет е одобрен с неговия подпис и той се е разписал в договора от името на бенефициента. Той обвинява Община Приморско, че не е поела своите задължения по грантовия договор, като не е превела съфинансирането от 11 477,44 евро и затова проектът не е изпълнен до края. В същото време от отчета, подписан от него, е видно, че от авансово преведените по европейската програма 80 223 евро, са изхарчени и отчетени след изтичане срока на проекта общо 67 021 евро, което значи, че са останали и неусвоени пари...

Заверено копие от финансовата таблица на Изпълнителна агенция – Програма ФАР за проекта на читалище „Л. Н. Толстой 2004”, Ясна поляна, актуална към днешна дата, предоставено ни от Министерството на регионалното развитие и благоустройството



Предизвикано
Нищо лично, Митя

Няма защо се чудим, че Евросъюзът непрекъснато ни орязва всякакви помощи, програми и инвестиционни проекти. И да се вайкаме, че у нас нищо не се променя. Как да стане това, като парите, предоставени ни даром, за да достигнем европейските стандарти и да се изправим достойно рамо до рамо до другите държави от ЕС, се харчат по такъв начин. Европа, Митя,  не е кръчма и българите не сме сервитьори в нея, та да си позволяваме да калкулираме едно претоплено кебапче все едно, че е филе „Жулиен”. Докато правим такива шмекерлъци, ще продължаваме да изграждаме мостчета, които водят към нищото за десетки хиляди евро. И накрая току виж наистина вземем, че стигнем до голямото нищо. Иначе нямам нищо лично против тебе, Митя. Яд ме е, че няма прокурори в тази държава.


В категории: Репортажи

5
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
5
02.03.2010 11:05:02
0
0
СТРИНКА СЕВДАЛИНКА ТРЕПЕ ВОЖДА
*Била № едно по свалки в гилдията

Коя е най-голямата любовчийка в журналистическия
бранш? Ако се пуснат залагания сигурно ще се появят
няколко имена, ама-нюню...Според проучване на „Солено”
върха в класацията е заместник главната редакторка на
„Десант” Севдалина Пенева. За авантюрите и сигурно
още дълги години ще се носят легенди, въпреки, че е на 44
години, женена и майка на две големи дъщери. В
сравнение с нейните подвизи всичко е безлично.
Грозноватата блондинка с наедрял задник не само, че не
прикрива свалките си, ами и с гордост качва снимки с
любовниците си по сайтове за запознанства, където
вършее от години. В интернет пространството избраната
от Валери Симеонов да бъде морален стожер се подвизава
с псевдонима „Мери Шели” и е активна в чата. Колко са
свалките и е трудно да гадаем, пък и не е наша работа, а
на съпруга и, ако въобще го интересуват подобни
подробности от житието на „благоверната”.
Връзките обаче са кратки, твърдят запознати с
интимните трепети на Севдалина. Най-дългата и любов
изтраяла едва осем месеца, през които обаче булката
обиколила десетина хижи из страната с любовника си. За
последно в кадър ги хванала камерата на БНТ, която
заснемала в малките часове на нощта национална сбирка
на бардове в Харманли. Колеги от „Фар”-а разказват, че
преди месеци, по време на служебно пътуване ходила на
„сгледа” в Русе, но се върнала разочарована-момъкът
от интернет нещо не и харесал.
Пресните клюки са, че част от „журналистическите и
разследвания” напоследък са плод на ревност.
„Солено” разполага и с подобни кадри, които при
доказване на версията ни ще публикува.
Колкото до журналистката Пенева-нищо особено, въпреки,
че на няколко пъти по неин адрес прехвърчаха
дитирамби. В интерес на истината тя има своето място в
гилдията, но като пишещ репортер. Не и като
администратор. Бидейки такъв по стечение на
обстоятелствата тя успя за година и нещо да бастиса
два вестника, като единия завлече с 19 000 лева.
Няма как-парите са и трябвали да куфее по купони,
организирани по всички кътчета на страната...
Адашев
06 Юни 2009г. 00:05:14
Стига сте писали за тия уруспии! Стига вече от курви и
педераси! Не може повече така! Че са и агресивни! Ако
има публичен шум, той идва или от курви като тез или от
други подобни. То не беше "24 часа", "Труд"...и
кой ли не вестник. На времето се е знаело, че певачките
са курвентии. Тез ги задминаха.

чуденка
06 Юни 2009г. 23:51:23
Много грозен бурсук тази Севдалинка бе!
Топендов
21 Юни 2009г. 21:29:13
Тази Касабовица от Тополовград ли е? Е, напълни се
Бургас със селяни!

Мариета
02 Август 2009г. 11:34:01
Напълно съм съгласна с характеристиката за
Касабова.Пише без да проверява информацията.Преди
няколко години само аз не я бях осъдила за
клевети.Видях я в съда какво
представлява,жалка,плачеща , невинна душица.Такава
журналистка не може да бъде разследваща.Няма нито
опита,нито капацитета да бъде такава.

iuyiu
06 Август 2009г. 21:19:22
Не тормозете Касабова.Всеки би се продал за 5 000 лева
заплата.
4
пенко
30.01.2010 20:25:38
0
0
простотии ,простотии коментари на тъпи ,необразовани и ограничени хора от това село СЪСЕЛЯНИ на кметицата на нашето Приморско
3
читателка от Я. поляна
08.12.2009 07:17:57
0
0
Стига с тая Димова!Що не четете по-внимателно?!От ясно по-ясно,че жената ги е отрязала тези мощеници,а далаверата се е заформила при старото управление.Друг е въпросът, дали Димитров щеше да плати тези 11 хил.,но е факт,че е дал зелена улица за този проект.
2
съселянка на лиляна
28.11.2009 15:25:59
0
0
ами тя Димова само с клюки се занимава.Горката ни акъл има ,ни знания да свърши нещо.Пък и мутрите дето я избраха все я притискат милата.Ами да сега тя трябва да им се отплаща.
1
читател от Ясна поляна
22.11.2009 17:47:42
0
0
Добре,че Л.Димова не се е вързала на номерата на фондоусвоителите, с което е спасила 11 хил. евра общински пари. И едно малко уточнение - за проекта знаят не половината от селото, а половината на половината. Сега остава да чакаме обяснения от въпросните усвоители, а защо не и от читалищното ръководство, което се прави на страничен наблюдател, но под отчета се вижда лепнат печатът на Читалище "Л.Н. Толстой" 2004.
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки