Агрегатът с дизел, който захранва с ток помещенията, осигурява и енергия за аспирацията, съветско производство. За хората са осигурени пейки - Снимки Николай Недев
03 Декември 2009, Четвъртък
От 6 години няма ремонтирано убежищe, лежим на кълката НАТО, но ако се наложи подземията в Морската градина могат и днес да поемат почти целия град
Автор: Веселин Максимов
Сигурно сте се впечатлявали доста, преминавайки край изходите на бомбоубежищата, които изхождат на невероятни места в Бургас. Преди много години, когато гледахме страховити филми за внезапна атака от империалистическия свят,се чудехме дали ще оцелеем след ядрената бомба...(Без да предполагаме, че хората с ръка на копчето живеят на хиляди километри от нас и тях ги движат съвсем различни интереси).
ДЕСАНТ се гмурна заради вас в света на подземните убежища в нашия град и заради предвиждания апокалипсис през 2012 г. Естествено, ако краят на света ще е свързан с наводнения, те няма да помогнат, но ако атаката е по въздух, ще свършат работа. Проходихме всички места, където можете да се скриете от внезапен ядрен удар и...се уговорихме, че е добре да бъдете спокойни, че сме членове на НАТО (по-възрастните и паметливи помнят времената на Варшавския договор, но дано го забравят по-бързо).
В тези бидони ще се съхранява прясната вода за бедстващите
Общо 17 бомбоубежища в Бургас би трябвало да поддържа Гражданска защита. Община Бургас се грижи за 6 такива, 17 други са на грижа на своите стопани. Наричат се „частни обекти”. Отговорността е такава, но инспекторите от ГЗ ежегодно правят проверки.
Екзотичните катакомби, прорязали Морската, от 30 години не работят. Още в началото на безсмъртния преход, веднага след 1989- та, те станаха приятно топло спасение за наркомани, търсещи подслон от ужасната абстиненция. Нищо подобно няма да видите в катакомбите (освен в онова местенце, с изтръгнатите решетки, където екип на ДЕСАНТ откри момиченце и момченце, сливащи се в спринцовка с хероин). Ужасните подземия са зарешетени и зазидани, понеже никой не иска да има нищо общо с тях. Никой за тях от ТРИ десетилетия не е давал пари и никой за тях не се интересува.
Средновековен вход откъм ул. "Гурко" до бившата трета поликлиника
Навремето, почти във всеки блок от бетонните гета имаше „противорадиационно убежище”. Тежките врати, със заключващи механизми бяха светкавично обработени от местните, така че да не се затварят и заключват когато трябва.
Най-последното убежище от ядрена атака, обикновено, в момента е сборище на вехтории, събрани от местния Плюшкин. Инспекторите от Гражданска защита могат само и единствено да направят предписание, което да бъде взето под внимание от домоуправителя, който да го предаде „по-горе”. Дали някой ще въздейства на съвременния персонаж на Гогол, изобщо не е ясно, обаче...
Иначе, от Държавната агенция ревниво пазят своите места. През тях минава специално обучен човек, който (да не повярвате) прави абсолютно всички възможни измервания и ги оторизира. Това се случва всеки месец.
Истината е сурова. От 2003 година в бомбоубежищата на Бургас не е правен основен ремонт, въпреки, че е бил наложителен. Причината – пари няма, действайте! Пари са искани, но отговорът е бил стереотипен – „няма”.
Това вратите му под земята, зад които се открива страховита допотопна обстановка
По типично българската система „откъдето може”, Гражданска защита Бургас е скътала възможности за пълен еднократен ремонт на съоръженията, а при евентуално бедствие – да поправи още 15 процента от тях.
При бедствия в мирно време, местата, за които никой бургазлия не предполага, могат да поемат почти цялото население на Бургас. Което е впечатляващо...
Въпреки направеното заради политическа фигура и изличено заради нея, министерство на извънредните ситуации, професионалистите в пазенето на човешкия живот в Бургас продължават безмълвно да вършат своята работа с поддръжката на подземните убежища.
Не по-малко впечатляващо е укритието до бившата Трета поликлиника, строено още по време на Втората Световна война. Там, казват експертите от Гражданска защита Бургас, тухлите са толкова сериозни, че се разбиват трудно с канго.
Бъдете спокойни!
През тези тръби трябва да бъде доведен свеж и филтриран въздух от атмосферата
Ток, вода, филтро-вентилационни уредби, термометри и частично оборудване (пейки) има във всички подземни убежища на Бургас.
Гаранцията е от директора на Агенция Гражданска защита Йордан Лозев.
Нямаме проблеми с бомбоубежищата в Бургас....Защото нямаме проблеми с бомбена атака. Засега.
Никой нищо не казва, обаче, за евентуална газова, химическа, терористична такава.
Е, дай Боже, засега няма!
Знаете вече къде да отидете, обаче, в случай на такава.
100 тона нефт се изляха при авария по тръбата "Дружба"
100 тона нефт се изляха при авария по тръбата "Дружба" 03.12.2009, 10:46 (обновена 03.12.2009, 11:01)
100 тона нефт са се изляли при авария на нефтопровода "Дружба" в Становлянския район на Липецка област.
Аварията със скъсване на магистрална тръба е станала вчера в близост но село Становое, съобщава агенция Новости.
Нефтът е попил в земята, въпреки спешните действия, предприето от руската служба за действия при бедствия и аварии.
И в момента на мястото на инцидента работят близо 150 души, които отстраняват аварията и последствията от разлива.
Първоначално съобщенията бяха за 200 тона нефт, но след това екоинспекторите направиха корекция на количеството.
Няма жертви и пострадали, а към момент опасността от възникване на пожар или продължаващ разлив вече е отстранена.
Нефтът не е попаднал в река или във водосборен район, уверяват инспекторите.
Все още не е ясна обаче причината за аварията.
Аварията няма да се отрази на доставките, посочват от „Транснефт". В момента провеждането на продукти за контрагентите е осигурено по аварийна схеми през другия ръкав, а възстановяването на щетите и работата с максимален капацитет на нефтопровода „Дружба" ще стане утре, увери представителят на компанията Игор Демин.
Аварията е станала по южното трасе на тръбата, по което постъпва нефт за Украйна, Словакия, Унгария и Чехия.
Капацитетът на „Дружба" е 2 млн. барела дневно. Дългият 4023 км нефтопровод се разделя на две секции, като по-дългата - северната, отива в Полша и Германия. Южната захранва Словакия, Унгария и Чехия