Българската публика за първи път може да види една колекция, за която се носят легенди. И която вече е омагьосвала стотици поклонници на изкуството на древна Тракия в сградата на европейския парламент в Брюксел, в артистичния и претенциозен Бон и в презадоволената от артефакти Москва. Става дума за най-голямата частна колекция в България, собственост на най-богатия българин Васил Божков – „Тракия и древния свят“.
Най-голямо впечатление на посетителите ще направи огромната колекцията с ритони, датирани от VI до I в. пр. Хр., смята Божидар Димитров, който в основата на това, експонатите да бъдат достъпни за всички, които искат да им се насладят.
Всъщност куратор на изложбата е не друг, а един от най-големите български траколози проф. Иван Маразов. Сред експонатите има и ножница на меч от позлатено сребро, украсена със сцени от древни митове. Експозицията от късноелинистическата епоха е може би най-богата след известните световни колекции - съдове, фалерии и др.
Представени са и образци на гръцката вазопис, сред които чернофигурен кратер от края на VI в. пр. Хр. Експозицията включва и сбирка от произведения на гръцкото класическо изкуство от втората половина на V в. пр.Хр. Тя показва няколко мита в древната иконография: за Орфей, за хубавата Елена, за Меланипе.
Много от антиките са закупени по чужди аукциони, а историците предполагат, че част от тях са били изнесени от България още преди приемането на Закона за старините през 1911 г., когато земите ни са били като Ел Дорадо за иманярите, коментира Божидар Димитров. Той е категоричен, че колекцията на бизнесмена Васил Божков е напълно законна. По думите му, тя отговаря на всички изисквания на новия закон за паметниците.
Часове преди откриването на изложбата стана ясно, че се водят преговори за гостуването й в Лувъра. Новината бе съобщена от фондация „Тракия”, която управлява съкровището, което ще остане в НИМ три месеца.
Между другото малцина помнят, че сбирката на Васил Божков бе показана през януари 2007 г. в сградата на Европейския парламент в Брюксел – буквално седмици след като страната ни стана член на Европейския съюз. Тогава 40 от най-ценните експонати, събрани от Божков, имаха своята европейска премиера под надслов "Великолепието на България". Тогава от партията на Иван Костов оцениха изложбата като опит "българската мафия да бъде превърната във витрина на страната", за което вина има правителството.
Същата година фондация „Тракия” започна преговори за организиране на изложба в московския „Музей за изкуство на народите на Изтока”. Две години по-късно „Спасените богатства на Древна Тракия от колекция „Васил Божков” „влезе“ в този музей за три месеца. Изложбата бе оценена като едно от водещите събития, включени в инициативата „Година на България в Русия”.
На 7 юни миналата година в столичната Национална галерия за чуждестранно изкуство под надслов „Другият музей“ бе открита обща изложба с части от колекциите на Васил Божков, Светлин Русев и Боян Радев. На откриването присъстваха пратеници на световните аукционни къщи „Кристис” и „Сотбис”.
Говори се, че емисарите са предложили сътрудничество на известните ни колекционери. Тези срещи и разговори обаче никога не са публични.
Тази изложба бе организирана от Съюза на колекционерите в България - сдружението учредено през 2010 г. с цел да обедини колекционерската общност в България и да отстоява нейните интереси.
Българското обществено мнение е разделено в оценката си частните колекции с произведения на изкуството, така както е разделено в отношението си към прехода например, или към богатите българи, или към управляващи и опозиция. Безспорно е едно – в тези колекции има безценни експонати и много по-добре е те да са достъпни до очите на любознателната публика, отколкото благородно да стареят в частни хранилища или банкови трезори.