Български поети завладяха Япония


Български поети завладяха Япония
Корицата на японското издание
11 Април 2011, Понеделник


Литературоведите твърдят, че „хайку” е най-късата и най-очарователната поетична форма. И при все, че  се състои само от три реда, съдържащи съответно 5 – 7 – 5 срички, то може да изрази както дълбоко чувство, така и проблясък на интуицията.


Автор: Огнян Стамболиев

В хайку не можете да срещнете никакви символи. То отразява живота в неговото многообразие и свободно движение.
Този вид поезия притежава чистотата, сферичността и дори прелестта на една музикална нота. Като се занимава  с простите, привидно незначителни неща от ежедневието – падащо листо, пеперуда, сняг, пчела – хайку ни насочва как да възприемаме „живота на нещата” и „проблясъците на Просветлението”. В стиховете обикновено има някакъв образ, който насочва към сезона. Според  френският литературовед и философ Ролан Барт  краткостта на хайку съвсем не е формална, а представя едно  кратко събитие, една малка случка в непосредствено най-точната си форма.  Казват, че „ хайку не е  толкова израз на нещо, колкото съществуването  на нещо”.
Наскоро в Токио излезе седмия брой на ежегодния сборник „Световно хайку“. В него са включени 522 хайку тристишия на 181 поети от 41 страни. Редактор на книжното томче е председателят на Световната хайку асоциация Баня Нацуиши, професор от университета Мейджи, Япония, съосновател и директор на Световната хайку асоциация. В нашата страна тази оригинална японска литературна форма има вече добра традиция и много привърженици.  И в  тазгодишното издание българските участници заемат достойно място. Това са  осем поетеси и един поет: Людмила Балабанова, Александра Ивайлова, Пепа Кондова, Антоанета Николова, Виолета Пенушиева, Лилия Рачева, Даниела Симеонова,  Калина Трендафилова и Петър Чухов.
Творбите на всички участници са представени на съответния роден език, както и в поетичен превод на английски или френски език. Редакторът на изданието е превел 522–те тристишия и на японски език. Баня Нацуиши е познат на българските почитатели на хайку поезия още от третата конференция на Световната хайку организация, провела се в София през 2005 година.


В категории: Културен Десант

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки