Закон за конфликт на интереси?


Закон за конфликт на интереси?
Шефът на Софийския градски съд Владимира Янева бе помилвана от комисията за конфликт на интереси заради приятелството й с вътрешния министър Цветан Цветанов
17 Октомври 2011, Понеделник


Законът за конфликт на интереси важи само за онези, които не са приятели на Цветан Цветанов.


Автор: Найден Хадживасилев

Това е краткият извод, който може да се направи от дейността на новата независима комисия, която дублира името на тази наредба.
Едно от нейните първи решения касаеше шефа на Софийския градски съд Владимира Янева, семейна приятелка на вътрешния министър и шеф на предизборния щаб на ГЕРБ.

Според решението на новосформираната комисия няма никакъв проблем в това, че през 2002 г., когато вече е била съдия, Янева е подписала като пълномощник на баща си сделки за покупка от "Софийски имоти", а през 2010 г. е бавила месеци наред едно от делата срещу бившето ръководство на скандалното дружество.

Един от аргументите за оневиняването на скандалния магистрат бе фактът, че законът срещу конфликт на интереси е в сила от началото на 2009 г. - тоест, цели 7 години след придобиването на имота.

Същата комисия обаче демонстрира съвсем друг поглед върху закона по казус, свързан със зам.-кмета на Монтана Румен Ангелов. За него тя реши, че той е работил в пълен конфликт на интереси, като е повлиял за сключване на договор между общината и строителна фирма, в която съпругата му е управител и съдружник.

Според въпросния съвет Ангелов безспорно има частен интерес от това фирмата "Сиком плюс - Ангелова и Илиев", в която участва като управител и съдружник Димитрина Ангелова, да спечели проведената обществена поръчката и да сключи договор, чиято стойност е над 1 700 000 лв. за построяване на нов православен храм в Монтана.

Любопитната подробност обаче е това, че коментираният контракт е сключен през 2007 г., т.е. 2 години преди влизането в сила на закона за конфликт на интереси.
В конкретния случай това се е оказало без значение за комисията. Шефът й Филип Златанов, който според вътрешния й правилник единствен има право да говори с журналисти, не бе открит за коментар.

Независимата комисия за установяване на конфликт на интереси  бе създадена с поправки в закона в края на миналата година. Още при гласуването на текстовете се чуха възражения от почти всички парламентарни групи срещу огромната власт, която се концентрира в този орган.

Основната критика бе, че той не се създава на паритетен принцип между всички парламентарно представени партии, а ще се доминира от ГЕРБ.

В същото време комисията за корупцията на НС, която е създадена на паритетен принцип, на практика не работи ефективно от няколко месеца. Причините за това са няколко.
Първо, "Атака" отказа да излъчи свой представител, след като депутатите на няколко пъти отхвърлиха предложението това да е Волен Сидеров.

Освен това Николай Коцев (ГЕРБ) упорито бойкотира заседанията, с което събирането на кворум е твърде проблематично. А и от новия парламентарен сезон комисията се председателства от Камен Костадинов (ДПС), който досега не я е свиквал нито веднъж. Съвпадението с предизборния период едва ли е случайно.


В категории: Политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки