Нови празни обещания за рибарите в Бургаско


Нови празни обещания за рибарите в Бургаско
Плакатите за евентуалния протест в „Ченгене скеле” вече са готови
27 Април 2012, Петък


С лъжливи клетви управниците си играят с десетки човешки съдби

Автор: Веселина Николова

Слухове за ново събаряне на незаконни постройки в местността с печална слава „Ченгене скеле“ за пореден път провокира подготовка за протести.
В писмо до редакцията на вестник „Десант“ група от собственици на сгради там предупредиха, че този път ще спрат с телата си техниката, която ще изпратят да събаря домовете им.

През последните 2 години в рибарското селище бяха извършени няколко поредни акции за събаряне. Необяснимо за хората, които имат постройки в него, е че техниката удобно заобикаля очевидно незаконните вили на известни бургазлии, между които и на бившия шеф на гранична полиция Ваньо Иванов, докато в същото време изравнява със земята паянтовите бараки на местните рибари.

Във връзка с изграждането на пристанище Бургас-Запад, през 1970 г. тогавашният Градски народен съвет взема решение, с което рибарските лодки и малките плавателни съдове, имащи лодкостоянка по крайбрежието на града, да бъдат изместени в другия край на залива – в местността „Ченгене скеле“, и там да бъдат изградени плавателни канали и съответната инфраструктура за обслужване на риболовната дейност.

Така през 1974 г. възниква рибарското селище.
В него рибарите строят колиби от подръчни материали, в които съхраняват оборудването си. Събират с много упоритост и търпение ламарина по ламарина също като лястовички. Покрай тях обаче през последните години там се настаняват хаосът и безредното строителство. Няколко правителства идваха на власт с обещания, че ще регламентират статута на рибарското селище, но до момента проблемът все още не е решен.

В края на миналата година,  при лична среща с рибарите, министърът на земеделието и храните Найденов Мирослав обеща прехвърлянето на земята под селище „Ченгене скеле“ от държавния горски фонд на Община Бургас. Тогава той заяви, че от години знае за съществуващото беззаконие и ще намери начин да съхрани поминъка на десетките хора, препитаващи се с риболов.

Промяната на статута на земята се наложи, за да влезе в действие изготвения вече подробен устройствен план (ПУП) за тази територия. Общинският съвет трябваше да реши по какъв начин ще бъдат предоставени терените в местността. Идеята бе след това общината да кандидатства пред Министерски съвет за пари, с които да се изгради инфраструктурата на селището.

В края на 2010 г. кметът на Бургас Димитър Николов се оправда, че има желание, но не и възможностида помогне за решаването на проблема, тъй като не е собственик на земята. След като държавата прехвърли 80 дка от терена на общината, извинението на бургаския градоначалник се ориентира към оправдания от финансово естество.

След сесията през март т. г. се заговори, че са предвидени 4 милиона лева, с които ще се направи актуализация на вече изготвения ПУП, ще бъдат изградени още един канал, пристанище, рибна борса, хладилници. За целта обаче трябва да се кандидатства по оперативна програма за развитие „Рибарство“.

Но на последната априлската сесия на Общинския съвет кметът Димитър Николов внесе докладна записка за осъществяването на проект за изграждане на рибарско селище в... кв. Сарафово. За него ще се осигури безвъзмездна финансова помощ в размер на 7 823 320 лв.

И докато членовете на сдружение „Морски сговор“ от „Ченгене скеле“ не могат да спят спокойно, мъчейки се със сетни сили да спрат или поне да отложат нови багерни акции, пишейки писма и жалби до десетки институции,  морският кмет се радва на писмо, с което 90 души от Сдружението на рибарите в Сарафово предварително изказват благодарността си от неговата докладна.

В морския клуб в „Ченгенето”, където се събират местните на раздумка и аперитив, няма настроение за веселби, не се говори за нищо друго освен за това, че всеки момент се очаква появата на безчувствения багер, който като зловещо чудовище ще осакати съдбите им завинаги, сривайки домовете им. Рибарите са приготвили огромни плакати с обвинения към маниакално обичащия да обещава какво ли не Бойко Борисов:

„Забрави ли какво ни обеща?“, „Защо ни излъга?“ и прочее в този дух.
Те вече губят и последната си надежда, че управляващите и най-вече кметът на Бургас Димитър Николов, ще изпълнят гръмките си предизборни обещания, че селището им ще бъде узаконено. Особено, след като на последната общинска сесия бе оповестена програмата на градоначалника за това, което се кани да свърши през мандата си.

Там черно на бяло е записано, че се планира „изграждане на рибарско пристанище и борса за продажба на риба в кв. Сарафово и м. „Ченгене скеле”. Но без да е уточнено нито къде ще е пристанището, нито къде ще е рибната борса.

А на съветниците в местния парламент бе предложено да гласуват само да се кандидатства по проект „Реконструкция и модернизация на рибарско пристанище „Сарафово“.
Може би, разчитайки на старата максима „Разделяй и владей“, кметът Николов се надява, като толерира едни от рибари за сметка на потъпкването на други техни колеги, да „бетонира“ поне част от електората си. Все пак по-добре по-малка подкрепа, отколкото никаква!

Предстои ли събарянето на рибарски хижи в „Ченгене скеле” и кои ще са те от РДНСК не пожелаха да ни кажат.
Оттам ни препратиха да питаме в дирекцията в София. Но столичните чиновници така и не благоволиха да ни отговорят до редакционното приключване на броя.
Главният архитект на Община Бургас Веселина Илиева също не склони да ни отдели от „ценното“ си време, за да внесе яснота в тази ситуация.

Което навява на мисълта, че около съдбата на бургаските рибари тепърва ще се разиграват драми и поминъкът, на който те разчитат за оцеляването си, все още е под въпрос, въпреки успокояващите клетви, които властимащите им дадоха, за да спечелят изборния им глас в своя полза.



Документът, който рибарите от „Ченгене скеле“ ще внесат до всички отговорни инстанции в държавата с последна надежда бараките, които са и единствени домове на доста от тях, да бъдат спасени Голяма част от рибарските къщи се очаква да бъдат изравнени със земята За съдбата на други, далеч по-луксозни къщи, още нищо не се знае Сградите, заради които започнаха рибарските неволи, са в другата част на селището и са далеч по-впечаляващи от къщурките на бедния бургаски рибар

В категории: Бургас , Горещи новини

2
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
2
morski
03.11.2012 18:44:42
0
0
не може под предтекст .че си купуваш лодка и да си построиш къща там,където искаш и каквато искаш.Всички незаконни постройки трябва да бъдат съборени,не избирателно.Иначе,купувайте лодки ииии
1
паламуд
01.05.2012 17:33:42
0
0
тва ,че имаш местостоянка за лодката си ,не означава ,че можеш отсреща да си построиш къща за живеене .тия рибари плащат ли държавни такси ,екотакси ,риболовно право ,май не ,а .СЪБАРЯНЕ НА ВСИЧКО НЕЗАКОННО ,ОСИГУРЯВА СПОКОЙСТВИЕ ЗА ВСИЧКИ ТУРИСТИ В РАЙОНА [tongue][tongue]
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки