Панихида пред паметника на Коджакафалията през 1930 г.
05 Май 2012, Събота
Мнозинството от ГЕРБ отложи за „по-добри времена“ предложеното от НФСБ изграждане на мемориал на Александър Георгиев – Коджакафалията
Автор: Георги Ваташки
В историята на съвременна България няма друг човек, който да е направил такива големи дарения, както Александър Георгиев – Коджакафалията. Според изчисленията, общата им стойност надвишава 100 милиона български златни лева. От несметните си имоти, които с денонощен труд и завидна предприемчивост е натрупал за половин век активна дейност, той раздава стотици парцели на бедните, а множество притежавани от него сгради в Бургас – къщи, дюкяни и ханове, завещава на църкви, училища, болници и благотворителни организации.
Щедро предоставил на повече от 600 безимотни семейства терени за изграждане на жилища, самият той близо 40 години се подслонява в аскетично обзаведена мизерна таванска стаичка. И докато осигурява на работниците си печени агнета по празниците, той задоволява глада си с шепа маслини – и в делнични, и в празнични дни...
Едновремешните бургазлии, които му дължат покрива над главата си и земята, която ги храни, с признателност са го нарекли „Бащата на Бургас“. Но днес за тази забележителна личност, на която „Десант“ посвети две страници в първия си брой преди 3 години, в морския град не може да се открие дори и най-скромния паметен знак.
Иначе големият благодетел сам е предвидил в завещанието си от 1911 г. средствата не само за погребението си, но и за паметник, така че да не ощети никого. След смъртта му инициативен комитет издигнал монумента от най-скъпия мрамор и гранит, който можел да се намери в Европа, а гробът бил ограден с луксозен парапет. Проектът бил дело на известния италиански архитект Рикардо Тоскани, който проектирал и Приморския парк в града.
Александър Георгиев бил погребан на най-видното място в тогавашните християнски гробища, до църквата „Св. Иван Рилски“ – с лице към новата главна улица, ситуирана на предоставен от самия него терен. Впрочем, след поредица от преименувания, днес тя носи името „Александровска“. И ако някой се излъже като реши, че е кръстена на него, ще трябва да го разочароваме, тъй като ларгото всъщност носи името на... руския цар Александър ІІ.
Мемориалът на Коджакафалията (прозвището му се превежда като „голямата глава“, но всъщност му е дадено повече заради феноменалния му ум, б. а.) се издигал близо до днешната сграда на Бургаския свободен университет. Една вечер през 1950 г. комунистическата управа на Бургас изпратила няколко работници да разрушат мраморния християнски кръст и горната част от плочата заедно с ограждението. Целта на погрома била да се заличи спомена за „кулака-богаташ“.
Така монументът е разрушен, а ажурените му огради смачкани. И за да бъде пълна гаврата с благодетеля на града, луксозният мраморен постамент под надгробния му паметник е изтръгнат и сложен 200 метра встрани, пред сградата на механотехникума, като върху него е поставен... бюстът на Георги Димитров.
Неуважението към паметта на „Бащата на Бургас“ продължава и в наши дни. Този път то е дело на духовните наследници на комунистическите партийни секретари – сегашните управляващи от ГЕРБ. Миналата седмица, на сесията на Бургаския общински съвет, те за пореден път отхвърлиха идеята за изграждане (а може би по-точно за възстановяване) на паметник на Александър Георгиев.
Предложението беше внесено от съветниците на „Националния фронт за спасение на България”, които дори представиха проект на скулптора Радостин Дамасков. Според изчисленията на НФСБ монументът ще струва близо 200 хиляди лева и мястото, подходящо за това, е триъгълникът, който се получава между Дома за деца, лишени от родителски грижи, и улиците „Стефан Стамболов” и „Цар Симеон” – терен, който Коджакафалията също някога е предоставил безвъзмездно на бургаската община за изграждането на приют за сираци.
Аргументите на патриотите, че паметникът ще напомня за безпримертана благотворителност на бургаския благодетел не трогна мнозинството от ГЕРБ, благодарение на което докладната записка бе отложена уж „за по-добри времена“ с бюрократичния мотив, че няма посочен източник на финансиране. Макар че съветниците от НФСБ обясниха, че средствата за изграждането ще бъдат набавени чрез дарения от инициативен комитет.
Така за пореден път в Бургас безпардонно бе демонстриран двойният стандарт спрямо опозицията, тъй като малко след това бе одобрено отпускането на средства за заминаващи на олимпиада ученици, за което също нямаше ясен финансов източник, но пък беше предложено от гербаджии.
Нуждата от подпомагане на талантливите деца е безспорна, но и потребността от паметник на Коджакафалията за тяхното възпитание не е по-малка. Защото животът и делата на този сърцат българин могат да бъдат пример за всеки патриот и родолюбец. Все пак градът дължи именно на него съвременния си облик, след като върху дарените от него терени са разположени две трети от централната градска част на Бургас, почти целият Приморски парк, комплексите „Бр. Миладинови“, „Лазур“, „Зорница“ и близо 90 на сто от сградите в Северната промишлена зона.