Българи от цял свят събират пари за филм за Левски
Любимият на поколения българи актьор Иван Иванов ще играе бащата на Левски
27 Ноември 2012, Вторник
Иван Иванов от „Всичко е любов” ще изиграе бащата на Апостола, адвокатът на Милото от „Седем часа разлика” е поканен за Поп Кръстю
Автор: Камен Христов
Българи от цял свят събират дарения, с които да се заснеме български филм за Дякона Левски. Детенце от Плевен вече е превело 4 лева в разкритата банкова сметка, а българка от Рим е пратила 50 евро. Най-щедрата сума, платена по сметката на асоциация „Българска кинокласика и култура”, е 10 000 лева от анонимен спомоществовател, разказват авторите на идеята.
Сценарист и режисьор на лентата е популярният актьор Максим Генчев, който се прочу с филма си „Гераците”. В момента той играе ролята на неприятния персонаж Кирил Коцев в сериала „Седем часа разлика”. В същата лента като адвокат на Милото се превъплъщава и актьорът от Пловдивския драматичен театър Стефан Попов. „Той ще влезе в образа на Поп Кръстьо”, съобщи в Пловдив Максим Генчев.
Освен в Драматичния театър под тепетата, Попов асистира на доцент Иван Налбантов, с когото преподават актьорско майсторство в ПУ „Паисий Хилендарски”. От 28 г. е режисьор на самодейния „Театър без диплома” в Хисаря, а на театралната сцена е от 38 години. За ролята на бащата на Апостола Максим Генчев е поканил Иван Иванов – любимецът от близкото минало, който запомнихме с „Всичко е любов”.
Все още Генчев не разкрива кой ще се превъплъти в Дякона.
Неотдавна той каза, че се колебае между двама наши актьори, единият от които е и каскадьор. Сега обаче твърди, че познава поне 20 артисти, които чисто визуално могат да влязат в образа. Един от тях ще бъде избран на кастинг, а предварителна информация няма да се издава, тъй като вече плъзнал слух, че за ролята е поканил Калин Врачански. „Ще изберем около 30-годишен мъж, за да може по-лесно да влезе в образа на Левски в различните периоди от живота му.
Не искам да е известен и да приема това предизвикателство като поредната роля”, отсече Генчев. Още един актьор от Пловдив е избран за новата лента - Симеон Алексиев. Той е завършил НАТФИЗ „Кръстю Сарафов” през 1979 г. в класа на проф. Елка Михайлова. Оттогава е в Пловдивския театър и е изиграл над 90 роли - Лупахин във „Вишнева градина” , Димитър Общи в „Тайната вечеря на Дякона Левски”, Оберон в „Сън в лятна нощ”, Витанов в „Когато гръм удари”. В новия филм за Левски е поканен за ролята на каруцар, какъвто игра пред пловдивска публика и в „Албена”. Първите сцени от бъдещия трилър ще се заснемат още тази зима, когато завали сняг.
Екипът ще започне от последните дни на Апостола – отвеждането му по пътя Велико Търново-Ловеч-Къкрина-София. Филмът обаче няма да включва във финалните сцени обесването на Левски. „Аз не искам да си го представям така. Искам да покажа човешката му история, връзката му с Бог, с майка му, с неговата предполагаема любима”, планира режисьорът. В неговите представи Апостола е изключителен - „турците са били изумени как за пет години е направил 400 тайни комитета, без да бъде заподозрян, при това е имал рана в корема. Това е държава в държавата!”. Затова Генчев ще бяга от театралния психологизъм и документалистиката, а ще заложи на трилъра.
Част от сцените ще бъдат заснети в Стария град в Пловдив, както и в Карлово. Целта е филмът да има своята премиера през есента на 2013 г., когато се навършват 140 години от гибелта на Апостола на свободата. Финансирането на проекта се осъществява чрез национална дарителска кампания с есемеси и по банков път. Освен българи по целия свят, се обаждали и родолюбиво настроени бизнесмени и общински администрации.
Бюджетът на филма е 2,5 милиона лева. До момента средства са дарили над 112 000 души. Контролният съвет на асоциацията „Българска кинокласика и култура” ще отчита дарените суми до стотинка, „иначе присъдата е една”, посочи Маргарита Русева от неправителствената организация. Тя добави, че са направили проучване и се оказало, че близо 72 на сто от българите искат да видят на екран точно историята на Апостола. „А все пак в списъка ги имаше и българските ханове, Паисий Хилендарски, Иван Вазов, Йордан Йовков”, обясни Русева.
Максим Генчев решил да се заеме с филма, тъй като киното ни се задръстило от интровертни истории, които оплюват родината и взимат награди по чуждестранни фестивали. Освен това в рода на режисьора имало предание, че една от прабабите му е срещала някъде Левски. Така в детското му съзнание се заселила мисълта, че Апостола е „много голяма светлина за България”. Според Генчев, досега такъв филм не е бил направен заради големия страх да се поеме риска от разочарования на публиката, понеже всеки българин има своя Левски в съзнанието си. „Самият герой е лишен от его. Всичко неестествено, всичко свръхестествено, което човек би могъл да си помисли и да каже, се отнася за нормалния живот на Апостола на свободата”, добавя Максим Генчев.