Единственият паметник на Ботев в Западна Европа


Единственият паметник на Ботев в Западна Европа
10 Юни 2013, Понеделник


Всяка година на 2 юни милиони българи у нас и по света спират за минута и свеждат глави, за да почетат паметта на великия Христо Ботев и всички,

Автор: Георги Ваташки

дали живота си за свободата на Родината. Признателните поколения поднасят венци и цветя пред многобройните паметници на поета.
Един от тях се намира във ВИП парка на ЮНЕСКО в малкия австрийски град Голс в провинция Бургерланд. Инициативата за създаването на единствения паметник на Ботев в Западна Европа принадлежи на един от най-големите приятели на България в алпийската република – професор Ник Тиц. Той е роден през 1937 г. в Нойзийдъл ам Зее, където все още живее. От 1973 г. ръководи ателие-галерията „Ин ден Гербгрубен”. Има многобройни научни публикации в рамките на дейността си към ЮНЕСКО.

Като представител на културната организация на ООН Тиц посещава често нашата страна. По време на визитите си се запознава с много български художници, музиканти и представители на изкуството.
Голяма роля за привързаността му към нашата страна има дългогодишното творческо сътрудничество и приятелство с пианистката и председател на културно-просветната организация „Св. св. Кирил и Методий” във Виена – професор Мими Димчева.

„Много мои приятели българи ми гостуваха в Австрия в галерията ми в Нойзийдъл ам Зее. Техните разкази събудиха моя интерес към българското изкуство и култура и особено към подвига на Ботев. Затова заедно с професор Димчева се заехме да популяризираме делото на бележития поет и борец за свобода, както и помощта, оказана му от австрийския капитан на кораба "Радецки" Дагобер Енглендер“, споделя Тиц.

В края на 90-те години ученият разбира за предстоящо посещение на българска делегация в Австрия и решава да направи подарък на нашите сънародници – бюст на Христо Ботев. Той се обръща към известния старозагорски скулптор Куньо Желев, с когото са приятели от 20 години, с молба да извае паметния знак. Творецът се заема с ентусиазъм със задачата и само след месец представя на австрийския учен модел на бъдещия монумент. По него Желев създава и 50-килограмовия бронзов паметник, който е открит тържествено на 2 юни 1996 г. в Голс.

Той бързо се превръща в място за преклонение, където вече повече от десетилетие на 2 юни се събират не само българите от Австрия, но и от съседна Унгария, Словакия и Чехия.
За големите си заслуги за популяризирането на родната култура и изкуство в Европа през 2009 г. Ник Тиц е награден от българския президент с орден „Св. св. Кирил и Методий”.


В категории: Горещи новини , Нашенци зад граница

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки