Продукти:
½ кг зрял боб
½ кг лук
3 скилидки чесън
2 супени лъжици червен пипер
олио или зехтин
сол
пресен магданоз
Начин на приготвяне:
Бобът незаслужено се причислява към „простите“ манджи, като по този начин се принизяват и хранителните му качества. Първо, това изобщо не е вярно и второ, приготвянето на зрял фасул съвсем не е лека задача. Стига само да споменем задължителното предварително накисване и изхвърлянето на поне две води (при това трябва да се издебне и точният момент). По-опитните домакини знаят, че това е единственият начин бобът да не дразни и да не предизвиква подуване на стомаха след ядене.
За изпълнението на тази рецепта важно условие е фасулът и лукът да са еднакво количество. И още нещо – при нея не се използват никакви други подправки, освен описаните по-горе. Изключени са дори и традиционните чубрица и гьозум. След процедурите киснене, миене и изхвърляне на първа (някои хвърлят и втората) вода бобът се оставя да ври, но се внимава да не се свари напълно.
Лукът се реже на едро, във формата на полумесеци. Слага се в подходящ съд и се задушава до пълното му омекване. Когато остане на мазнина, към него се добавя и червеният пипер. Запържва се съвсем леко и се дърпа от котлона.
В глинен гювеч се изсипват прецеденият боб и задушеният лук. Посолява се на вкус. Към тях се прибавят три счукани скилидки чесън. Долива се вода от тази, в която е врял фасулът. Ястието не бива да става рядко, но да не е и прекалено гъсто.
Гювечът се слага във фурната за около половин час. Пече се без капак. Ястието може да се приготви и в индивидуални гювечета.
При поднасяне се поръсва с пресен магданоз.