Така нареченото „старческо перде“ или катаракта е двустранно заболяване, при което по различни причини лещите на очите потъмняват.
Катарактата бива два вида – вродена и старческа. Първата се характеризира с потъмняване на лещата, което е налице още при раждане или наскоро след това.
Старческата катаракта (така нареченото „перде“) е най-разпространеният тип. Обикновено се появява след 50-годишна възраст.
Оплакванията на пациента са свързани с постепенно отслабване на зрението. Понякога, в началото, поради набъбване и увеличаване на пречупивателната способност на лещата, се подобрява виждането наблизо.
Значение за остротата на зрението има фактът дали помътняването се развива в централната част или в периферията на лещата. В късните и запуснати стадии обикновено цялата леща е потъмняла и зрителната острота спада само до светоусещане.
За съжаление, опитите да се предотвратят някои от химическите промени, които водят до помътняването, чрез консервативни средства (лекарства и природни продукти) не са особено спешни. Въпреки това, с цел забавяне развитието на заболяването, в началните стадии специалистите прилагат различни очни капки.
Днес модерната микрохирургия прилага с успех екстракция (отстраняване) на увредената част от окото и вграждане на вътреочни лещи. Но за целта в България е нужно болният да разполага с немалко средства, за да плати консумативите.