Книги, изложби и парен локомотив за годишнината от Първата световна война
24 Юни 2016, Петък
На редовното си заседание в сряда правителството прие Националния план за 2016 г. за отбелязване на 100-годишнината от Първата световна война
и участието на България в нея. Акцент в него се поставя на събитията, свързани с освобождението на Южна и Северна Добруджа – Тутраканската и Добричката епопея, както и на битката при Каймакчалан.
Основните дейности в плана са свързани с изграждането, ремонта и възстановяването на военни паметници и провеждането на ритуали за почитане паметта на загиналите през Първата световна война на територията на други държави, мероприятия на военнопатриотичните съюзи и граждански организации, военноисторически конференции, кръгли маси, издаване на сборници, изложби и др.
Ще бъдат отпечатани например книга втора от поредицата „Българска пехота“; сборник-летопис „По пътищата на българските победи“ с разкази за бойните действия, спомени и снимки; книга „Паметта на Добруджа“, която ще съдържа пълен списък на загиналите на Добруджанския фронт през 1916-1918 г.; илюстрован албум „Аерофотоснимки от въздушното разузнаване през Първата световна война“ и др.
Интерес ще представлява представителната изложба с картини от фондовете на художествените галерии в страната, чиито сюжети също са свързани със събитията и личностите от онова време.
Транспортното министерство пък ще отбележи годишнината с възстановяване за движение на парен локомотив № 26.26, който е произведен през 1908 г. във фабриката Henschel & Sohn – Cassel и е участвал в Балканската и Първата световна война.
Монетният двор ще изработи позлатена значка „Тутраканска епопея“. Ще бъде издаден и юбилеен пощенски знак и ще се емитира серия марки и еднодневен пощенски плик, посветени на стогодишнината от участието на България в тази война, което е най-голямото военно усилие в историята ни – с най-многобройна армия и най-голям брой жертви.
На правителственото заседание бяха отпуснати и необходимите финансови средства за изпълнението на плана. Като допълнителни разходи по бюджетите на министерства и трансфери към висши училища и общини са одобрени 380 000 лв., предвидени за целта в централния бюджет за 2016 г.
Националният комитет, който организира честванията, е ръководен от министъра на отбраната Николай Ненчев. В него са включени още министрите на културата, на външните работи и на образованието и науката, областни управители, директори на исторически музеи, председателят на БАН, представители на академичната общност, на военнопатриотични съюзи, на медиите и др.