Все по-интересни и уникални стават предложенията, които получаваме за нашия конкурс „Спомени от семейния албум“.
В този брой имаме честта да представим непубликувани досега снимки от известните родове на майката и бащата на Лилия Димитрова от Казанлък – праплеменница на големия наш писател и художник Чудомир.
На първия от фотосите виждаме самата нея (сн. 1), когато е била само на 9 месеца в далечната 1935 г. „По майчина линия произхождам от казанлъшкото село Турия, но корените ни сочат към Търново и с. Зелено дърво, Габровско“ – уточнява Лилия Димитрова.
В богатия род на Дончо Чорбаджи, който дава името на рода Чорбаджийски, всички мъже са или учители, или свещеници, или черковни певци. От този род е и Димитър Чорбаджийски, по-известен с псевдонима си Чудомир, и неговият брат Георги Чорбаджийски, станал причина бъдещият писател и художник да учи в София. Негова внучка е и Лилия Димитрова. Дядо й е завършил първия випуск на Самоковското духовно училище, но не е станал свещеник, а учител и общественик. Той е основател на прогимназията в Павел баня.
Не изневерява на родовите традиции и самата Лилия. Тя защитава магистърска степен по теология в Православния богословски факултет на Великотърновския университет „Св. Климент Охридски“.
На предоставените от нея семейни фотографии виждаме двамата братя Георги (сн. 2) и Димитър (сн. 3), които имат 13 години разлика помежду си. Тяхната майка – прочутата баба Хаджийка, е известна с изключителното си трудолюбие, голяма привързаност към семейството и децата си, в които възпитава безценните морални стойности на българската традиция и любов към учението.
На един от кадрите двамата братя са се снимали в с. Ръжена след сватбата на внучката на Георги – кръстената на него Гергана. До него е застанала дъщеря му Донка – майката на Лилия Димитрова, а до нея е съпругата на Чудомир Мара Чорбаджийска (сн. 4).
Баба Хаджийка (Мария Тамашова – Чорбаджийска) е родила общо осем деца, но освен двамата братя Димитър и Георги, са оживели само още три момичета – Велика, Дона и Недка. В бащината къща остава да живее със семейството си само сестрата Велика, която се жени за Миню Кацаров (сн. 9). На един от фотосите тя позира с двете си деца Иван и Нанка (сн. 5).
Дона се омъжва за Руси Стайков (сн. 10) и отива да живее в къщата му, която също е в центъра на селото, но от другата страна на Турийска река, която разполовява населеното място. Неда пък заживява при съпруга си Христо Хаджимитев.
И трите сестри оставят достойно потомство от деца, внуци и правнуци, които се реализират като лекари, икономисти, политици, учители, художници, артисти, самодейни творци и други висококвалифицирани кадри. Някои от тях живеят в чужбина. Но общото помежду им е, че всички – повече или по-малко – обичат музиката и изкуствата, защото са закърмени с прекрасните песни на древната Турия, а и в родния им дом се е пеело много.
„Дворът на къщата на Чорбаджийски беше много просторен – с прекрасна ливада с орехови и други плодни дръвчета и много цветя. Срещите на многобройния род ставаха често по най-различни празници – все на ливадата в него“ (сн. 6).– свидетелства Лилия Димитрова.
Но членовете на фамилията се отдавали и на усърдна трудова дейност. След като дружно се приберат плодовете от сливовите градини (сн. 11), идвало ред на варенето на „руп“ – прочутия сливов мармалад (сн. 7).
Лилия Димитрова ни е изпратила и последната правена в Турия снимка на Чудомир. На кадъра, заснет малко преди смъртта му, той е на древния мост в родното си село, а зад него е съпругата му Мара (сн. 8).
Бележка на редакцията: Ако изпращате за конкурса ни оригинали на снимките, посочвайте телефон за връзка и коректно точен адрес, на който ще ви ги връщаме, след като ги публикуваме при нас. Защото тяхното място е в семейните албуми.