В горещините мнозина се оплакват от неразположение.
Автор: доц. д-р Гео Нешев, дн
Каква е разликата между слънчев и топлинен удар?
Геновева Михайлова,
Пазарджик
Слънчевият удар започва остро с ускорен пулс и висока температура. Леките случаи протичат с хипертермия, която понякога може да достигне дори до 44 градуса; главоболие, отпадналост, повръщане, болки в коремната област, ускорено дишане. Кожата е суха и топла, лицето е зачервено. Пулсът е силно ускорен, кръвното налягане е повишено, сърдечните удари са силни.
Тежките случаи протичат с изпадане в безсъзнание, психични разстройства (делир, халюцинации, по-рядко възбуда, загуба на памет, епилептични гърчове).
Ако пострадалият не бъде своевременно лекуван, при тежките случаи той може да изпадне в кома и шок.
Началните прояви на топлинен удар са: главоболие, замайване, гадене, обща отпадналост, мускулни гърчове, зрителни смущения, необосновано на пръв поглед рязко покачване на температурата, намаляване на способността за изпотяване.
Развитата картина на инцидента се характеризира с подчертана хипертермия, суха, топла и зачервена кожа, често отделяне на урина, учестено дишане, учестен, мек и неправилен пулс, разширени зеници и пр. Водната и солна обмяна на организма обаче не се нарушава, поради което няма дехидратация.
Топлинните мускулни спазми са болезнени. Оплакванията започват с мускулни потрепвания. От време на време настъпват силно болезнени спазми, засягащи по-често мускулите на корема и на прасците на крака.
Слънчевият удар се проявява в няколко клинични форми:
- стомашно-чревна: коремни болки, повръщане, диария, тежка дехидратация;
- сърдечна: симптоми на остра сърдечна слабост;
- менингиална: мускулни спазми, възбуденост или сънливост, която може да премине в кома.