И още известни и не толкова популярни факти около предстоящия празник 24 май
Автор: Силвия Горанова
На 24 май в България се чества празникът на просветата, културата и създаването на славянската писменост от светите братя Кирил и Методий през ІХ век. По този повод Националният статистически институт предоставя свой анализ на културата като икономически сектор, като припомня няколко известни и не толкова популярни факти около предстоящия празник.
Първите известни свидетелства за празника са открити в арменски летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя през 1803 г. в Шумен.
За първи път през 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий” в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий - създателите на глаголицата.
През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн „Върви, народе възродени”.
Панайот Пипков създава на 11.05.1900 г. музиката на химна.
В края на ХХ в. създателите на глаголицата - солунските братя св. св. Кирил и Методий, са обявени от папата за „покровители на Европа”.
Кирилицата, която се използва от общо 12 държави като официална азбука, е опростен вариант на глаголицата.
В наши дни 24 май се отбелязва в много държави - Руската федерация, Украйна, Беларус, бившата югославска република Македония, Сърбия, Черна гора, Чешката република, Словакия, Румъния и други.
Иначе казано, за над 300 милиона души кирилицата е прозорец към света.
От 1 януари 2007 г. с приемането на България в Европейския съюз кирилицата става една от трите официални азбуки на общността наред с латинската и гръцката.