Последната църковна служба във възрожденската църква, паметник на културата, е била на Великден през 2003 г.
Автор: Десант
Уникалният 120-годишен храм „Свети Великомъченик Георги“ в село Гърмен, който е паметник на културата, фатално се руши. За това алармираха от Камарата на архитектите в България (КАБ), позовавайки се на молбата на Църковното настоятелство на неврокопската светиня, отправена към всички родолюбиви българи и неправителствени организации да съдействат за спасяването на възрожденската църква.
Трикорабната псевдобазилика е построен през 1898 г. върху руините на по-стара култова християнска сграда.
Интересното за нея са интериорът и иконостасът. Аркадата на централния кораб е изписана с медальони. Големият иконостас имитира мраморен. Царските двери са резбовани с плитка резба и имат иконни изображения. Някои от иконостасните икони са от 1836 г. – наследство от предходния по-малък храм, а другите – от 1868 г., са дело на Серги Георгиев, представител на Банската художествена школа. Той е смятан за зограф пионер, тъй като се опитва да вкара живот в църковната живопис, придавайки чувства на израженията и движенията на хората.
Последната църковна служба в рушащия се днес храм е било празничното църковно служение на Великден през 2003 г.
Църковното настоятелство се е обърнало за помощ към всички държавни институции – Министерския съвет, Народно събрание, Министерството на културата и др., с молба да се спаси и реставрира църквата.
Досега е получен отговор единствено от Министерството на културата с обяснението, че храмът е общинска собственост и грижата за него е на общината.
Институциите едва ли ще откликнат с нещо, така и си остават тези неща само на думи и съжеления за хубавите сгради. Трябва да се търсят спонсори, общината няма да даде и лев за това. Аз съм готов да работя безвъзмезно по проекта, ако има и други желаещи така ще се получат нещата, както се случвало и преди години. Духовността и културата трябва да е в нас и да се работи за тях никой няма да направи нищо докато не се вдигне революция.