За няколко месеца след ремонта един от символите на морския град се оказа насред блато
Автор: Дина Харизанова
Един от символите на Бургас е пластиката "Грамофона" на Руси Стоянов. Тази година, по време на обновяването на ул. „Богороди“, мястото около нея бе реорганизирано и край култовата грамофонна фуния се появи елегантна водна площ за чудо и приказ. И за радост на малчуганите, които притичват по алейните островчета насред водата, за да повъртят ръчката на ретрото възпроизвеждащо устройство.
Само няколко месеца по-късно, своеобразното езерце успешно може да конкурира всяко едно посредствено блато. Навръх Коледа наш екип установи, че дъното му се вижда само тук-там – наслоилата се тиня, сред която проблясват няколкото хвърлени във водата монети, свенливо прикрива ситните облицовъчни плочки на водното огледало.
В подкрепа на тази декорация безименни хулигани са добавили няколко празни двулитрови пластмасови бутилки, които се плацикат в помътнелите водни талази.
Компания им правят найлонови торбички, ненужни брошури, потопени и те на дъното, както и няколко тротоарни плочки и парчета тухли, появили се неведомо откъде и незнайно защо накиснати във водната площ.
Нелицеприятна е и картинката „на сушата“. Декоративните решетки върху плочите са изтръгнати и хвърлени във водата. Плочка една се въргаля и на тясната пътечка, по която децата стигат до въртящата се ръчка на грамофона...
Хубаво е, че се правят ремонти и центърът на Бургас добива по-привлекателен вид. Но работата не свършва с поставянето на последното паве, декоративна кашпа или кошче за боклук. Редно е и направеното да се поддържа. Така и хората ще се научат да го пазят.
Община Бургас има амбицията да превърне улица „Богориди“ и централната градска част в новия творчески квартал на морския град. В ход е инициативата „БулевАРТ – Мрежа на сетивата". Затова не бива да се допуска немарливостта да оплита символите на града в мрежата на разрухата.