Местността Добромерица край китна Жеравна за 12-ти път се превърна в сцена за тридневен спектакъл, в който посетителите не са зрители, а участници
Автор: Севдалина Пенева
Международният фестивал на народната носия в Жеравна е събитие, което няма аналог в българския фестивален фолклорен календар. Този удивителен събор е като пламтяща факла, която пазителите на българското си предават един на друг вече 12-та поредна година.
Непосредствено след честването на Голяма Богородица, местността Добромерица край възрожденското градче отново се превърна в оживяла приказка, изпълнена с ритъма на тъпани, гайди и кавали.
От пръвото издание на фестивала през 2008 година стотици хиляди са българите, облекли с радост фолклорния костюм и дошли в Жеравна заедно с децата си, с приятели, със съратници.
Идеята за тази съвременна приказка за родолюбци е на създателя на Национален фолклорен ансамбъл "Българе" Христо Димитров. Основаната от него Фондация "Българе" е главен организатор на самобитната инициатива.
Сред приятелите на това събитие е и лидерът на Национален фронт за спасение на България Валери Симеонов, който за поредна година уважи изявата. Той бе придружен от заместник-председателят на НФСБ Валентин Касабов и областният координатор на НФСБ в Пловдив Андон Андонов.
Тук се събират приятели, които споделят една обща страст – българщината, родолюбието, съхраняването на традициите, каза Георги Манев, който е генерален спонсор на фестивала.
По традиция, по време на официалното откриване на фестивала бе връчено годишното отличие „Апостол на българщината”, принадлежало през годините на историка Божидар Димитров, който вече не е сред живите, и на големия български писател Антон Дончев.
Тази година апостолското звание бе дадено на Екатерина Йорданова, председател на синдиката на транспортните работници.
В първата вечер гостите на фестивала се насладиха на концерт с участието на "Ева квартет", Стоян Янкулов – Стунджи, ансамбъл "Добруджа", "100 каба гайди" и др.
Малко преди полунощ пък започна любимата на публиката "Олелия" - народни хора, песни и игри около големия огън.
Така бе даден старта на тридневния спектакъл, в който посетителите не са зрители, а участници. Не статисти, а важна част от цялото, от пулса му, от идеите му. Фестивалът на фолклорната носия в Жеравна е създаден, за да може съвременният човек да се откъсне от цивилизацията и да се пренесе, макар и за малко, в една друга реалност, в най-българското време.