19 декември 1943 г. Вестник „Правда“, Москва, уведомява, че завърналият се след Техеранската среща във Вашингтон Рузвелт съобщил на пресконференция, че се бил установил в съветското посолство, за да избегне разходките из града.
Информация за размисъл
Един български писател – Панчо Михайлов, се хвалеше, че може само от казана му дума да напише цял разказ. Един съветски писател – Виктор Егоров, го задмина.
Той измисли цял роман по изречението: „Заговорът против „Еврика“. В него по нареждане на Хитлер супердиверсантът Отто Скорцени подготвя операция „Далечен скок“ за ликвидирането на Сталин, Рузвелт и Чърчил по време на конференцията в Техеран (28 ноември – 1 декември 1943 г.). И то се знае – съветското разузнаване не спи, та следва хепи енд.
Работата е там, че никога не е имало и сянка от идея за такава операция. Това пише сам Скорцени в спомените си и го и споделя в разговор с писателя Юлиан Семьонов.
Да, ама след Виктор Егоров в свои „мемоари“ партизанският командир Дмитрий Медведев написа как разузнавачът от неговия екип край Ровно разкрил заговора и предупредил Сталин.
Английският писател Франсис Матюс пък приписа на Ян Флеминг (бащата на Джеймс Бонд), че той разкрил заговора и предупредил Москва. Веднага един тарикат в съветското кино спретна сценарий и режисира филма „Техеран 43“ – съветско-френско-швейцарска копродукция с Ален Делон и още куп екранни знаменитости.
.
Още много има (десетки статии), но и това е достатъчнно, за да видим колко далечен скок може да направи човешката глупост.
Естествено не можеше да мине и без българска връзка: някой си Георги Цветанов (нямам нищо общо с него) написа цяла книга за това как живеещите в едно пернишко село съветски разузнавачи Спас и Таня Спасови разкрили заговора и предупредили Москва. И се намериха неоплагиати, които тутакси демонстрираха познавачество в шпионските игри...