Събитието било толкова грандиозно и потресаващо, че за него писала официалната преса на Османската империя в Цариград
Автор: Д-р Марияна Георгиева и проф. д-р Георги Георгиев
В Поликрайще тържествено бе отбелязана 150-годишнината от посрещането в населеното място на първия Търновски български митрополит след учредяването на Българската екзархия – Иларион Макариополски. Това става на 13 септември 1872 г.
Посрещането е организирано от свещениците Георги Маринов Полуганов и Христо поп Иванов Пендов, кмета Атанас Нейков и други първенци на Поликрайще. На него се стекли толкова много хора, че целият път от Поликрайще до Търново бил пълен с ликуващ и пеещ народ. Да посрещнат владиката Иларион дошли хора дори от южните части на епархията зад Балкана – от Казанлъшко, Старозагорско и Чирпанско, докъдето се е простирала тогава най-голямата българска епархия.
Вълнението и радостното нетърпение било толкова голямо, че присъстващите на събитието пристигнали кой както може – с каруци, на коне, с файтони, но по-многото пеша, още в тъмни зори, когато звездите все още се мержелеели на небето.
Макариополски тръгнал от Русе на 12 септември. Преспал в Бяла и дошъл в Поликрайще чак привечер на 13 септември. Хората обаче го чакали през целия ден. Те искали не само да видят българския владика, но и да целунат десницата му и да получат неговата благословия.
Свещениците Георги Маринов Полуганов и Христо поп Иванов Пендов посрещнали Иларион Макариополски с черковните хоругви, с икони и кръстове и го приветствали с: „Добре дошел!“. След това говорил Сава Сирманов, главен учител в Горня Оряховица. Над множеството се носели възклицания: „Да живее Иларион Търновски!”.
Събитието било толкова грандиозно и потресаващо, че за него писала официалната преса на Османската империя в Цариград.
Националното честване на 150 години от това вълнуващо тържество се проведе под патронажа на Българската патриаршия и Великотърновската света митрополия, с дейното участие на Националния военен университет „Васил Левски“ във Велико Търново.
В поликрайшката църква „Св. вмчца Марина“ Негово Високопреосвещенство Великотърновският митрополит Григорий отслужи литургия и панихида, а преди него предстоятелят на храма Негово Благоговейнство свещеник Зоран Мамучевски отслужи утрення.
Пред гробовете на съратниците на Васил Левски в двора на църквата: свещеник Георги Полуганов, презвитера Гергина Полуганова, свещеник Христо Попиванов, опълченецът Тодор Нейков и поборникът Михаил Велев, застана почетен караул от великотърновския военен университет и бяха поднесени венци и цветя.
Иларион Макариополски бе удостоен посмъртно с почетното звание „Почетен гражданин на Поликрайще“. Званието бе връчено и на кмета на Община Елена инж. Дилян Млъзев. С почетни звания и почетни отличия бяха удостоени и други личности, допринесли за всестранния възход на Поликрайще.
Бяха открити и две изложби: едната с детски творби на ученици от Елена под надслов „Иларион Макариополски – почит и вдъхновение“, а другата бе първата авторска изложба на д-р Марияна Георгиева – главен организатор и председател на Организационния комитет, която представи документални свидетелства за посрещането в Поликрайще на първия Търновски митрополит на 13 септември 1872 г.
Първото Национално честване на Иларион Макариополски е проведено през 1912 г. по повод на 100-годишнината от неговото рождение. То е организирано от комитета „Иларион Търновски“. Комитетът издава книгата на Милан Радивоев „Време и живот на Търновския Митрополит Илариона (Макариополски)“.
През 1925 г. са проведени грандиозни национални тържества във връзка с 50-годишнината от неговата кончина. Те са организирани от Националния комитет „Иларион Макариополски“. Във всеки окръг и почти във всеки град и село на Царството са създадени Комитети „Иларион Макариополски“, които подготвят и провеждат тържествата.
Връхната им точка са 17 и 18 юни 1925 г., когато в Елена е положен основният камък на училището на името на Митрополита и 21 юни 1925 г., когато в София е положен тържествено основният камък на паметника на Иларион Макариополски пред Синодалната палата в присъствието на министър-председателя проф. Александър Цанков и кмета на София Георги Маджаров.