На 5 март Българското дружество за защита на птиците обяви старта на информационната и дарителска кампания „Годината на белия щъркел“, посветена на проучването и опазването на вида
Автор: Десант
VIII Международно преброяване на белия щъркел се организира тази година в над 40 страни по света. То ще се проведе за осми път през юни и юли, като ще обхване над 5000 населени места у нас.
Координиращата организация за България е Българското дружество за защита на птиците (БДЗП), което обяви на 5 март старта на информационната и дарителска кампания „Годината на белия щъркел“, посветена на проучването и опазването на вида.
„През юни и юли ще броим възрастните птици и техните малки. Всеки може да се включи в инициативата, като записва наблюденията си в мобилното приложение SmartBirds“, пояснява експертът по вида от БДЗП Свилен Чешмеджиев.
Освен установяването на бройката на тези любими птици, цел на преброяването е и идентифициране на заплахите за тези птици. Сред най-сериозните от тях, констатирани досега, са индустриализацията, монокултурността и химизацията в селското стопанство, изчезването на влажните зони, където щъркелът най-често намира прехраната си, опасните електрически стълбове.
Именно заради това БДЗП стартира и дарителска кампания, посветена на проучването и опазването на вида. Част от инициативите, за които се събират дарения, са организиране на преброяването, закупуване на предаватели за проучване на придвижванията и миграцията, закупуване на пасища в Югоизточна България, важни за щъркелите по време на прелета и гнездовия период и др.
Повече за целите на кампанията и начините за дарение може да се научи в сайта www.birds.bg.
Откриващото събитие даде старт и на излъчването на живо от гнездата на двете щъркелови семейства в село Ярлово YouТube канала на БДЗП. След броени дни ще може да се наблюдава и гнездото в село Драгушиново. Тази година излъчването се осъществява, благодарение на подкрепата на SiteGround, които са технологичен партньор и са дарили средства и за подобряване на оборудването, подмяна на старите камери с нови и обезпечаване на излъчването.
Щъркелът е една от птиците, които живеят най-близо до хората и е чувствителен индикатор за състоянието на околната среда. Там, където има повече бели щъркели, има повече и по-чисти влажни зони и земеделската земя е с по-малко пестициди.
Първото преброяване на белия щъркел е организирано през 1934 г. по инициатива на Германия, а страната ни се включва през 70-те години на миналия век. Организатор е BirdLife International, а БДЗП е координиращата организация за България. Основен партньор на БДЗП в преброяването е Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС).