Вярната Детелина Адамова (вляво) и бившата зам.-кметица Веселина Русева бяха добър отбор 4 г. и умело прикриваха шефа си Киров
19 Декември 2011, Понеделник
Съмнителната житейска максима - от две злини да избереш вече познатата, пак ще изиграе лоша шега на Котел.
Автор: Лалка Кипрова Снимки Николай Недев
След като цял мандат възрожденското градче бе оставено на автопилот, местните там ги чакат още 4 години без кмет. Новият стар градоначалник Христо Киров от ДПС по принцип влиза в административната сграда само на официални празници и то, ако се знае, че на крака ще му идват „високи“ гости. През останалото време гледа личния си бизнес, за който „Десант“ многократно е писал.
Така е и сега. От дистанция човекът на Доган в Котел дирижира кадрови реформи, а мръсната работа е оставил на заместничката си Детелина Адамова, която отдавна му е доказала верността си. От няколко седмици тя привиква набелязаните в черния списък в кабинета си с фаталния номер 13, за да им връчи заповедите за уволнение.
В общината е на ход повсеместна политическа чистка. На прицел са общо 36 служители на кметството – до един политически опоненти на Киров, техни близки или експерти от възлови дирекции, които ДПС иска да овладее.
Серията уволнения откри шефът на отдел „Чистота“ Сета Онбашъ, който освен че страда от диабет (по презумпция законът го пази), има тъмно петно в биграфията си – отказвал да членува в ДПС. За неговото място се стяга местен свинар, член от свитата на Киров.
Постът деловодител в общината вече се заема от магазинерка. Въпросната дама може и да няма много опит във воденето на документацията, но пък била близка на тъщата на кметския брат - Хатче - бивша продавачка от магазин „1001 стоки“.
От кметството е изхвърлен и главният еколог на общината Мартин Мартинов. Той е отстранен по най-скандален начин, като в мотивите за отстраняването му от длъжност е посочено - „липса на качества за ефективно изпълнение на работата“.
По-сериозното прегрешение на Мартинов обаче се оказал фактът, че е брат на основния опонент на Киров по време на местните избори - Владимир Мартинов.
„Кметът се държи като султан. Размахът, с който действа, и механизмите, използвани за отстраняване на неудобните, напомнят болшевишките методи. Първо ти прилагат психологически натиск на работното място с цел доброволно напускане, а при отказ следва директна заповед за уволнение. И то по текст, който не само унижава достойнството на хора с дългогодишен опит, но поставя под съмнение професионалната им квалификация“, заяви пред „Десант“ Владимир Мартинов. Преди дни той ни потърси, за да сигнализира какви ги върши депесарският избраник.
Само два дни след изборите съпругата на Владимир - Дуржан, която е служител в кметството, била привикана във въпросния кабинет 13 в общината и „помолена“ да напусне. Зам.-кметицата Адамова я предупредила, че в противен случай може и да не си намери място другаде.
Според неофициална информация "разговори" с подобно естество са водени още и с главния архитект Любомир Попов, с главния експерт от общинския отдел „Наеми“ Катя Бакалова, която впрочем също е диабетик, и с главния счетоводител Тодор Железчев, който пък имал неблагоразумието по време на изборите да агитира за бивш кмет.
Най-фрапиращо обаче е уволнението на старши експерта от отдел „Селско стопанство“ Борислава Папукчиева. Само за миналата година оглавяваният от нея отдел е внесъл над 50 000 лева в общинския бюджет. Въпреки постиженията в работата, и тя е отстранена с мотива „липса на качества за ефективно изпълнение на работата“.
Истината обаче е съвсем различна от това - по време на изборите съпругът на Папукчиева бил член на секционна комисия от квотата на ГЕРБ. Зад уволнението й прозира и още един скандален факт - мястото в отдела е изключително атрактивно и апетитно, тъй като именно това е службата, която отдава общинските ливади и пасища.
Новият шеф в отдела се нарича Мехмедали Зейнал Гази, по-известен в Котел като втория Ахмед Доган. От 15 години той е председател на общинската структура на ДПС.
„Схемата е ясна. Благодарение на опозицията успяхме да разбием монопола на ДПС в региона. Сега етническата партия няма абсолютно мнозинство в общинския съвет и разчита на гласовете само на девет души, недостатъчни за прокарване на скандалните сделки. Затова кметът се опитва чрез политическите уволнения в общината да възвърне позициите на хората на Доган“, счита Мартинов.
Екип на "Десант" потърси за коментар кмета Христо Киров, но по традиция той не си бе на работното място.
Киров е родом от село Тича, отглежда коне в гр. Нимбург, Германия, а Котел изглежда не попада сред любимите му дестинации.
През 2009 година даже областният управител на Сливен Мартин Кавръков го беше обявил за издирване чрез медиите, тъй като дълго време не можел да го открие на работното му място. Практиката да заобикаля общината Киров явно е превърнал в традиция. А подчинените му вече почти са го издигнали в ранг на Светия дух - всички са го виждали, но никой не знае къде е.
„Г-н Киров беше сутринта в общината. Видях го. Къде е сега - не знам. Кога ще се върне ли? Трудна работа!“. Така ни отговори на въпросите Детелина Адамова.
„Масови съкращения в Котел - абсурд. Какъв е проблема. Пуснали сме предизвестия на пенсионери. И без това в общината трябва да се влива свежа кръв Освен това имаме указание на министър Дянков за 15 процентни съкращения. Това е“, добави тя, след което потъна в емблематичния кабинет 13.
Да има някой даги събере в една стая заместник кметовете, кмета и председателя на ДПС и да ме пусне да им тегля по един, ще има да ми носят мед.....[confused]
1
Краваря
08.08.2012 10:24:21
0
0
В моментя се подготвя "съкращаването на Катя Бакалова