Изтече почти една година, откакто под рупора на вестник „Стандарт“ шумно бе оповестена инициативата да се направи
Автор: Диана Славчева
класацияна чудесата на България. Оттогава е изминало твърде малко време, за да забравим еуфорията, с която хиляди българи ежедневно правеха своя избор и гласуваха в интернет за любимия си национален обект.
И тъй като времето е едно такова разтегливо понятие, за чиято продължителност имаме доста субективни усещания, този иначе малък период, в който все още пазим спомените си, от друга страна може да бъде определен и като голям. Защото в рамките на него трябваше да станат истински чудеса... Но да караме подред.
Гласуването по време на масирано проведената кампания премина в два етапа, като в крайна сметка близо 1 000 000 българи определиха обектите, които оформиха топ 10 на най-забележителните места в милата ни татковина.
„След като 1 милион души са дали вота си, отпускаме по 1 милион на обект – изхвърли се министър-председателят при обявяването на победителите и щедро обеща: – Ако догодина гласуват 5 милиона българи, ще дадем по 5 милиона лева“.
И като ги рече тези слова на пищната церемония по награждаването, състояла се на 9 март м. г. във фоайето на Националния исторически музей в столицата, премиерът лично разписа еднометрови чекове за по милион на всеки от първите 10 обекта-чудеса на родината ни.
А избрани личности, сред които близкият премиерски другар Валентин Златев от „Лукойл“, шефът на дежурно печелещата инфраструктурни обществени поръчки „Трейс груп холдинг“ Николай Михайлов и медийни „светила“ като Вяра Анкова от БНТ, Силва Зурлева от Нова тв и Константин Вълков от „Дарик“, както и министрите Вежди Рашидов, Александър Цветков (бившият транспортен министър) и Трайчо Трайков връчиха бутафорните бланки на платежния документ на кметове и областни управители, в чиито административни звена попадат наградените културно-исторически единици.
Еуфорията покрай това събитие бе толкова екзалтирана, че главният редактор на „Стандарт“ Славка Бозукова обяви: 9 март става своеобразен Ден на чудесата“! „За първи път това правителство показва воля и характер за развитие на културно-историческия туризъм в страната”, отбеляза пък министърът на културата Вежди Рашидов. Трайков се ангажира да се направи клип с отличените обекти, с който да се рекламира пред света културния туризъм в страната ни.
А в свой си стил Бойко Борисов драматично уточни: „Какъв туризъм, какви чудеса, като до всеки един от тези обекти, които участват в класацията, има два дни път с камила?! Ние ще строим магистрали – „Тракия“, „Люлин“, „Марица“, „Струма“, „Хемус“, Русе, Шумен, Черноморието и Бургас, за да покажем тези уникални обекти".
И въпреки че тогава и дума не се обели за калорифери, палатки и чадъри за археолозите, с днешна дата разследване на „Десант“ установи, че цялата инициатива „Чудесата на България“ е било правене на вятър и хвърляне на песъчинки в очите на публиката и излъгалите се да гласуват и повярват в чудесата българи. До този момент от обещаните милиони не е преведена нито една стотинка никъде. А парите трябваше да се усвоят до края на 2011 г.
Данаил Данчев, шеф на дирекция „Евроинтеграция“ в Община Шумен например, която спечели чек за реставрация и консервиране на Мадарския конник и Шуменската крепост, сподели, че няколко пъти са ходили в Министерство на културата при тогавашния зам.-министър Тодор Чобанов, който от една седмица вече е зам.-кмет на столицата. Официалният отговор, който са получили, е, че няма пари.
Неформалният – изобщо да не чакат каквото и да било финансиране. И че всички щедри обещания и гръмогласни фанфари са били чисто и просто една перфектно изработена пиар акция. На представителите на Община Кърджали, които трябваше да вземат милиона за култовия Перперикон, пък е обяснено, че не им е одобрен предложеният проект за изграждане на посетителски център и ще им дадат парите, ако предложат друг проект.
Кърджалийци се вързали на този акъл и както ни увери Надежда Цветкова – началник отдел „Управление на проекти“, упорито се работи и вече е почти готов друг технически проект за реставрация и консервация на светилището. С надеждата, че той ще им донесе заслужената награда.
Блажени са вярващите, е казано в Библията. Та, като стана въпрос за християнски притчи, да си припомним, че на девето място в десятката бе класиран Рилският манастир. В светата обител обаче също още не е влязъл нито лев от спечелената премия. А това дотолкова е нажежило страстите там, че дори е успяло да завъди червея на съмнението в игумена Евлогий. И той е започнал да подозира, че милионите са отишли само в Созопол, който се радва на покровителството на Божидар Димитров.
Директорът на НИМ обаче, както се оказа, няма нищо общо с подобно твърдение. А също и Созополска община, която тоже не е получила парите си, въпреки че Архитектурно-историческият резерват „Старинен Созопол“ и островите Свети Иван и Свети Кирик оглавяват престижната класация. В интерес на истината за обектите, открити на територията на древна Аполония, непрекъснато се осигурява финансиране – но по други направления.
Както се похвали и сега зам.-кметът Петя Чипелова, наскоро отново са спечелили проект по оперативна програма на ЕС за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ. От милиона обаче няма и следа, макар че символичният чек, заради който целият град се струпа пред общината да посрещне кмета Панайот Рейзи, когато го донесе след връчването му в столицата, все още се пази като ценна книга от местната администрация.
Обърнахме се към Министерството на културата, за да разберем кога в крайна сметка ще бъдат осребрени въпросните чекове. Получихме отговор, че оттам са препратили нашето запитване към Министерство на финансите и Министерство на икономиката, енергетиката и туризма. Но и от двете ведомства така и не ни бе подадена информация до редакционното приключване на броя.
Няколко пъти правихме и безрезултатни опити да се свържем с главния редактор на в. „Стандарт“ Славка Бозукова, която като оглавяваща медията, превърнала се в рупор на кампанията с българските чудеса, да ни даде повече сведения за това кой трябва да плати обещаните от правителството милиони.
От вестника ни отговаряха, че главният им редактор е непрекъснато в движение (?), но щом се появи в редакцията непременно ще ни се обади, за да отговори на нашите питания. Но колкото десетте отличени културно-исторически обекта са си получили милионите, толкова и нас ни споходи телефонен звън от „Стандарт“. Които впрочем се обявиха и за „гарант, че тези пари ще се изхарчат по предназначение“.
Очевидно е, че в България стават големи чудеса. Но не такива – археологическо-туристически, а необяснимо мистериозни за нормалните хора. Като това да излъжеш един милион души, че ще дадеш по един милион на десет български светини, при положение че никога не си имал намерение да отделиш и стотинка за това. И въпреки всичко народът да ти вярва и да те благославя като благодетел и спасител на нацията!
Е, те такова чудо като това никъде го няма по света.