Никой от прокуратурата, следствието или МВР не си прави труда да провери „необяснимото богатство“ на бившия им вече колега Яни Йорданов
24 Януари 2012, Вторник
Докато данъчните поклащат ханшове в попфолк клубове в дебнене на чалга изпълнители, укрили доходи, един на пръв поглед
Автор: Лалка Кипрова Снимки: Николай Недев
непретенциозен мъж тихомълком, без да плати и лев на държавната хазна, се превърна в евромилионер. Въпросната персона не е някакъв финансов гений, а най-обикновен полицай – бившият инспектор Яни Йорданов. Години наред под покрива на Второ управление на МВР в Бургас, където работи, той по съвместителство върти търговия с апетитни имоти, без да се отчита в данъчното. А шефовете му, улисани в показни акции, така и не могат да се усетят, че под носа им се извършват престъпления.
В друга държава инспектор Йорданов, когото вестник „Десант“ изобличи още преди година и половина, отдавна щеше да търка наровете в затвора. Вместо това обаче експодопечният на министър Цветан Цветанов е оставен необезпокояван да си харчи парите, които спестил от фиска. Нещо повече.
Въпреки доказаните нарушения в дисциплинарната проверка срещу него, при напускането си от МВР е изпратен по живо по здраво с всички възможни привилегии и 20 работни заплати накуп за сбогом. Ако инспектор Йорданов беше най-обикновен гражданин, а не под пагон, който е закъснял с подаването на данъчна декларация за общ доход само с два дни, досега администрацията щеше да е превърнала живота му в ад със здрави глоби, запори на имоти, забрана за напускане на страната...
Действията на прокуратурата, а и на самото МВР срещу него, обаче показват, че той очевидно се ползва с имунитет. Имуществото му стои непокътнато и никой не си прави труда да провери как е придобил капиталите си.
Вестник „Десант“ освети „скромната личност“ на инспектор Йорданов още през април 2010 година, когато разкрихме, че името му е замесено в нагла измама с апартаменти, собственост на леля му Василка Калинова и чичо му Господин. Животът на възрастното семейство се преобръща на 180 градуса, когато през 2007 г. научават, че двата им апартамента на пъпа на Бургас са продадени в пакет за жалките 130 000 лева на бившата съпруга на ченгето – зъболекарката д-р Анна Кабанова.
Върховната касационна прокуратура излиза със становище, че „от всички събрани писмени и гласни доказателства са налице данни, че Анна Кабанова е направила опит да придобие по измамлив начин двата апартамента на семейство Калинови” и порицава бургаските магистрати за отказа им да разследват измамата, като дава указания да се образува ново досъдебно производство.
Докато търси доказателства за аферата с апартаментите, следствието в Бургас се натъква на прелюбопитния детайл, че бившият мъж на стоматоложката, за когото има съмнение, че е играл в комбина с бившата си половинка, е замесен в огромна далавера с укриване на данъци. Според разследващите, за период от две години Йорданов, който по това време е работел като полицай, е укрил данъци в размер на близо 45 000 лева. Престъплението е в особено големи размери, коментираха служители на НАП.
Папките с всички доказателства за аферата са изпратени от следствието в прокуратурата още на 1 юли м.г. Случаят е поверен на зам.-шефа на Окръжната прокуратура Ангел Георгиев.
Половин година по-късно обаче се оказва, че единственото процесуално действие, което е извършил за изминалите 6 месеца, е произнасянето му за прекратяване на производството срещу Яни Йорданов за укриване на данъци и сделките му с имоти (справка на „Десант“ установи, че под пагон, за 10 години униформеният инспектор е извършил 60 покупко-продажби на атрактивни терени) с предложение за административно-наказателна отговорност.
Такава възможност законът действително предвижда, но ако длъжникът е изплатил навреме всичките си задължения към хазната. Съдът връща делото за поправка, тъй като „в бързината“ прокурорът е забравил да впише в документите откога точно полицаят е укривал данъци.
И като споменахме за ексъпругата му и измамата на сем. Калинови, нека вметнем, че въпреки различната подсъдност и различните престъпления, материалите по двата случая – срещу Йорданов и срещу бившата му жена, са обединени в едно общо дело (!?).
Този понеделник, след като репортер на „Десант“ настоятелно потърси информация защо разследването буксува и след поредното настояване от страна на адвокатите на Калинови делата да се гледат отделно, магистратите най-неочаквано се раздвижиха и преписката срещу Кабанова бе изпратена в Районната прокуратура.
А Ангел Георгиев ни увери, че вече подготвя новото обвинение срещу нарушилия закона полицай. „Десант“ и занапред ще продължи да следи дали в този случай ще бъде раздадена справедливост, а също и дали възрастните съпрузи Калинови ще бъдат овъзмездени за стореното им зло.
В девета глуха
Прокурорът Ангел Георгиев бе определен за наблюдаващ и по един друг скандален случай, изпратен отново в девета глуха - арестът на главния архитект на Поморие Светозар Рашков. Той бе задържан след показна акция на МВР и магистратурата на 17 септември 2009 г. в престъпления по служба и злоупотреба със служебно положение. Още същия ден последва съвместна пресконференция на прокурор Ангел Георгиев и шефа на Областната дирекция на МВР - Бургас Милен Димитров, в която увериха медиите, че доказателствата срещу него са бетон.
Само няколко дни по-късно обаче изненадващо Рашков отново се появи на работното си място. Към днешна дата - две години и половина след шумния арест и още по-шумната пресконференция, Рашков си стои необезпокояван в кабинета, без срещу него да са предприети каквито и да е действия, разследването е на фаза нула, а пред репортер на "Десант" прокурорът Ангел Георгиев не се ангажира с конкретни срокове за приключването му.