Той е източник на около 60 ценни за организма вещества и помага при множество здравословни проблеми
Автор: проф. Христо Мермерски
Ананасът, който е родом от Бразилия, пристига в Европа заедно с картофите и тютюна, донесен лично от Христофор Колумб. Но за разлика от останалите две растения, топлолюбивата култура така и не успява да се аклиматизира на Стария континент и затова още в началото на ХVІ в. започва да се отглежда предимно в африканските и азиатските колонии на европейските страни.
В неговия състав влизат около 60 ценни съставки и затова той се счита едва ли не за лекарствен препарат. Освен огромното количество растителни влакна и органични киселини, той е богат и на калий, калций, фосфор, желязо, мед, цинк, магнезий, йод, както и на витамините С, PP, В12, В1, В2. Всичко това го прави незаменим източник на полезни за човешкия организъм вещества.
Целебните му свойства са неизброими – той стимулира храносмилането, повишава активността на стомашния сок, понижава кръвното налягане, разрежда кръвта и предотвратява развитието на множество опасни заболявания на сърдечносъдовата система като атеросклероза, тромбози, инсулт и инфаркт на миокарда. Освен това е ефективен при лечението на артрит, бронхит, пневмонии, различни инфекции и заболявания на централната нервна система. Консумацията му помага още и да се намали болката в мускулите и ставите.
Смята се също, че ананасът предотвратява развитието на метастази у раково болните и се явява добро профилактично средство срещу появата на онкологични проблеми.
Той се използва и за премахването на мазоли, като за целта е нужно през нощта върху тях да се поставя парче от плода, след което кожата да се запари в гореща вода и той да се отстрани.
Антиоксидантните свойства на растението пък способстват за удължаване на младостта и предотвратяване възникването на много болести. Благодарение на включването му в менюто ни, последствията от замърсяванията на околната среда, тютюнопушенето и алергените биват свеждани до минимум.
Особено внимание заслужава съдържащият се в екзотичния плод фермент бромелин, който спомага в борбата с излишните килограми и по тази причина влиза в състава на много от съвременните хранителни добавки за намаляване на теглото.
За ефекта на отслабването способства и фактът, че ананасът повишава съдържанието на серотонина в кръвта, който пък има способността да притъпява чувството за глад, а също така извежда излишните течности. Неговата калоричност е ниска – само 50 ккал на 100 г. Неслучайно за поддържането на нормална телесна маса и изчистване на организма медиците препоръчват по един „ананасов” ден в седмицата, в течение на който да се приема само меката част на плода и прясно изцеден сок от него.
Покрай всички тези забележителни качества обаче, ананасът има и някои вредни особености. Например при хора със стомашна язва и гастрити той предизвиква раздразнение на слизестата обвивка заради високата си киселинност. Тя също така вреди и на зъбния емайл. Плодът трябва да се избягва и от бременните жени, тъй като ако не е достатъчно узрял или пък е развален, може да предизвика аборт. Заради ярко изразените си способности да понижава кръвното налягане той не е подходящ и за хипотоници.