Как се произвежда екологично чистият продукт и с какво той е по-полезен от обикновения
Автор: Здравка Христова Снимки: Авторът
Стотици великотърновци и гости на старопрестолния град можаха нагледно да се убедят в силата на пчелния мед в края на миналата седмица на първия по рода си празник на балканския биологичен мед. 600 бурканчета с мед - акациев, манов, липов и от магарешки бодил, бяха раздадени на мало и голямо, дошло на празника във Велико Търново.
Освен това, по-любознателните си тръгнаха и с книжка с готварски рецепти, в които пчелният продукт е основно действащо лице, както и с разяснения кой вид какви болежки лекува. Сред най-любопитните посетители на изложението бяха децата, които си поиграха с пчелата Супер М, талисман на кампанията за популяризиране на българските пчелни продукти и повишаване на консумацията им. Проектът се реализира от Сдружението по биологично пчеларство, получило 150 000 лв. от фонд „Земеделие” за тази цел.
Докато децата се забавляваха, пчеларите, заели се с производството на биологично чист мед, коментираха помежду си проблемите. Петко Симеонов, председател на Сдружението за биологично пчеларство, и баща му проф. Николай Симеонов, зам.-председател на софийската пчеларска организация, имат два пчелина със 160 кошера край София.
Симеонови споделиха, че напоследък като много сериозен проблем се очертава високата смъртност при пчелите. Те са категорични, че в основата на този мор е торенето с пестициди и създаването на така наречените „зелени пустини”. Това са хилядите декари само със слънчоглед, царевица, пшеница, рапица. По този начин пчелите се хранят еднотипно, само от една култура. Това отслабва имунната им система и те умират по-бързо. Освен това се наблюдава и намаляване на производителната им сила, поясняват баща и син – потомствени пчелари.
За да бъде определен даден пчелен мед като био, има дълъг поменик от изисквания, включително и с каква боя ще е боядисан кошерът, а това, че пчелините трябва да са на девствено място в горите, а не на полето, отдавна е прието като константа. Боята не трябва да образува филм върху кошерите. Тя служи за омазняване и предпазва от лющене. Ако се употребява обикновена боя, самите люспи могат да попаднат в меда. Пчелите да не се хранят със захарен сироп и да не се лекуват с лекарства, са други от условията за производство на биомед.
България е на трето място в Европа по биопроизводство на пчелен мед. Но само 260 са пчеларите, които се занимават с това, докато страната ни има много по-голям климатичен ресурс за такъв тип земеделие. Проблемът е, че българинът яде много малко мед – едва по половин килограм на човек годишно.
За да си купим истински биологичен мед, на етикета на бурканчетата трябва да следим дали има специален знак. Трябва да е отбелязан и кодът на пчелина, който е осемцифрено число, да има адреса или поне селището, където е произведен пчелният продукт, и името на пчеларя и неговите контакти.
Захаросаният мед е по-качествен от течния, който при температурна обработка губи от здравословните си качества. Специалистите съветват пчелният продукт да се съхранява при стайна температура, в сухи и чисти помещения, при относителна влажност на въздуха до 60 %.
Пчелите правят мед от 150 милиона години. Като изключителен природен носител на въглехидрати, той е известен с това, че мигновено подсилва ефективността, издръжливостта и намалява умората на мускулите. Освен че съдържа множество хранителни вещества и минерали, има и антиоксидантни свойства, които подпомагат възстановителните процеси в организма.
Важно е да си купуваме мед, произведен близо до нас, тъй като съдържа полени от мястото, където живеем. Този, който е с произход от други държави или от по-отдалечени краища на страната, не може да се бори с алергиите. Голяма част от меда, който се продава в търговските вериги, не съдържа цветен прашец, защото многократно е филтриран и няма здравословни свойства.
Акациевият мед се препоръчва при лекуване на стомашно-чревни, чернодробни и бъбречни заболявания. Медът от глухарче намира приложение при чернодробни проблеми, гастрит, колит и запек. Добре действа при заболявания на бъбреците и пикочния мехур. Помощ при болестите на отделителната система оказва и медът от кестен. Този от детелина пък укрепва стомашно-чревния тракт, възбужда жлъчната секреция и улеснява храносмилането. Медът от лавандула се препоръчва при мигрена, неврастения, сърдечни оплаквания и стомашно-чревни колики.
Липовият мед е много добро средство при лечение на дихателните пътища. Добро успокоително действие при кашлица, хроничен бронхит, бронхиална астма, фарингит и ларингит има медът от мащерка. Мановият мед е богат на микроелементи и е подходящ за болни от анемии и чернодробни заболявания. Медът от магарешки бодил действа профилактично при сърдечни смущения, възпаление на простатната жлеза и импотентност.
Вълшебният пчелен продукт прочиства организма от токсини и затова е полезно в продължение на десетина дни сутрин на гладно да се пие една супена лъжица мед, разтворена в хладка вода. Последните изследвания показват, че над 60 % от хората с наднормено тегло в световен мащаб са пристрастени към захарта, докато при меда тази зависимост не се проявява. Пълната подмяна на захар с мед води до 60-70 % намаляване на скоростта на развитие на диабета. С мед могат да се лекуват диабетните язви, за които много други лекарства се оказват безрезултатни.
5 млн. лв. е годишният бюджет на Националната пчеларска програма. Парите са недостатъчно и се разпределят между 1000-1200 медопроизводители. Въпреки недофинансирането на бранша и застиналите изкупни цени на едро и дребно, пчеларите правят промоция на меда, защото смятат, че българинът трябва да повиши консумацията му.
Изкупната цена на биологичния мед е с 20 % по-висока от стандартната, но в някои вериги супермаркети килограм биомед стига до 31 лв. При тази цена българинът трябва да вярва в качеството на продукта, който е сертифициран и са изпълнени всички условия за биопроизводство. Но невинаги написаното отговаря на истината, споделят с болка медопроизводителите.
За любителите на числата За да направят половин килограм мед, пчелите посещават средно 2 милиона цвята, а средно една пчела прави едва 1/12 чаена лъжичка мед по време на живота си, който трае 45 дни.
В една пчелна колония има средно между 30 000 и 60 000 пчели, от които женските са 99 на сто.