Хасан Азис изсипал милиони в родното си село


Хасан Азис изсипал милиони в родното си село
24 октомври 2011 г. Хасан Асис хвърля гюбеци от радост, че още 4 години ще се дави в кацата с общински мед
27 Февруари 2012, Понеделник


Общинската хазна на Кърджали вече е празна, а градът се нареди на третото място в страната по бедност

Автор: Златина Стоянова

В родното село на кърджалийския кмет от ДПС Хасан Азис са изливани огромни суми за ремонти и изграждането на безсмислени обекти. Абсурдът лъсна по време на последната сесия при отчета за харчовете от миналата година.

Рязането на лентите пък е било по план точно по време на предизборната кампания. Така село Мост се е сдобило с новопостроена детска градина, на която биха завидели и швейцарските хлапета, както и с читалище и с ремонт на училището, каквито градските нашенчета само биха сънували.

Милион и половина за няколко класни стаи
Данните от отчета за миналогодишните харчове са повече от фрапиращи. Близо 1 400 000 лева е наляла общината в село Мост за ремонти на читалището, училището и детската градина. За стягането на няколко класни стаи, коридори и физкултурен салон в основното училище в бюджета за миналата година са били предвидени 49 850 лева, а са изхарчени 95 222 лева.

Същото училище е глътнало 82 555 лева срещу планирани 32 420 лева в предходната година, огласиха съветници от опозицията. Отделно от тези средства доставката на оборудване и обзавеждане е струвала 26 000 лева. В този „златен” храм на познанието се учат около 400 деца от селото, както и от околните Бащино, Черешица и Звиница.

Фасадата отвън е под всякаква критика, но все пак дограмите са сменени. Същевременно за дограмата в училището в село Широко поле, също толкова голямо, са платени само 8 000 лева.
Градоначалникът се опита да контрира нападките с твърдението, че школото в родното му село било единственото в цялата община без подновени дограми. Три от най-големите СОУ в областния град са си със старите прогнили черчевета, които не са сменяни поне от 40 години, установи проверка на „Десант”.

В общинската администрация мълчат като риби
Чисто риторичен е въпросът, как в кризисните времена в селото е построена суперлуксозна градина за 30 деца, докато в Кърджали групите пращят от по 40 палавници и родителите биват принуждавани да закупуват с лични пари спално бельо, помагала и др.

Читалището в селото също е глътнало много пари. Но то е заключено и по нищо не личи вътре да кипи живот. Местни хора твърдят, че два пъти седмично от Кърджали пристига хореограф, ангажиран с танцовия ансамбъл.

Парите от местната хазна са били разпилявани като монети на сватба. Тясно продълговато парцелче насред главната улица „Перперикон” в село Горна крепост е нарочено за парк-градина. То се намира срещу входа на кметството и е накипрено с плочки в два цвята, няколко пейки, шадраванче и чешма.

„Възстановяването” и „корекцията” на това кътче за отдих струват на данъкоплатците 125 623 лева. Но тези средства не са били заложени в бюджета.

Иначе Кърджали се води трета по бедност община
Освежаването на фасади, изолация и вертикална планировка в Кърджали е трябвало да струва на общината 10 000 лева, но са били похарчени 70 000 лева. Това е част от онези неразплатени 660 000 лева за ремонта на сградата, където се нанесе център 112, които към началото на 2011 г. общината дължеше на „Екип интернационал” и в момента ги плаща на части, поясниха съветници от комисията по финанси и бюджет.  Фирмата е на близък родственик на кмета Хасан Азис и е неизменен фаворит при всевъзможните обществени поръчки.

За рехабилитацията на пътя от село Стремци до Рани лист предвидените 10 000 лева се оказали недостатъчни, вложени са 129 000 лева. Водоснабдяването на Миладиново и околните села е глътнало 145 000 лева вместо предвидените 15 000 лева. За водоснабдяването на Жинзифово са били предвидени 310 000 лева, похарчени са 300 000 лева от външни източници (републиканския бюджет) и 10 000 от собствени средства на общината.

Парите от централния бюджет обаче не са постъпили в местната хазна, наложило се е да се изплатят 222 000 лева от общинската хазна. 69 000 лева пък е струвало отварянето на улица в село Скална глава, без в бюджета да са заложени такива средства.

Неотдавна стана ясно, че Кърджали е третата в страната община с натрупани непосилни борчове в размер на 7 милиона лева, в това число над 4 милиона кредит от банка (за изграждането на грандоманския пазар на производителите по Програма САПАРД). Кметът с широките пръсти вече подхвърли, че за изграждането на пречиствателната станция ще се търси нов заем.


В тази кокетна сграда се помещава целодневната детска градина. Откриването е било в дните преди последните кметски избори Фамозната мини-градинка в село Горна крепост струва колкото мезонет в града Сградата на читалището е лъсната след основен ремонт, но тя е винаги заключена

В категории: Разследвания , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки