Изолирането на Украйна ще опетни спорта. Илюзия е, че осъдената Юлия Тимошенко може да бъде освободена по този начин
Етична дилема поставя западните лидери в затруднено положение: да бойкотират или не мачовете от Европейското футболно първенство, домакин на което е Украйна, заради предполагаемото малтретиране на излежаващата присъдата си в затвора опозиционна лидерка Юлия Тимошенко?
Когато Тимошенко обяви гладна стачка миналия месец, след като каза, че е била бита от служители на затвора, което украинските власти аргументирано, включително с видео опровергаха, няколко европейски лидери обещаха да бойкотират Украйна по време на "Евро 2012" в знак на протест. Дори германската канцлерка Ангела Меркел заплаши да се присъедини към бойкота.
Мнозина обаче предупреждават, че изолирането на Украйна може по-скоро да навреди, отколкото да донесе полза.
Лидери, спортни деятели и дори някои правозащитници твърдят, че използването на най-престижното спортно събитие в Европа, за да бъде наказана Украйна, едва ли ще доведе до освобождаването на Тимошенко. От друга страна това ще отчужди Украйна още повече от Запада и ще създаде смущаващ спортен прецедент.
А дали страните, бойкотиращи Украйна, която е домакин на финалния турнир заедно с Полша, ще са готови да действат по същия начин срещу икономическия гигант Русия, когато тя стане домакин на Зимните олимпийски игри в Сочи през 2014 г. и на Световната купа по футбол през 2018 г.?
САЩ застанаха начело на бойкота на около 50 страни срещу лятната Олимпиада в Москва през 1980 г. заради инвазията на Съветския съюз в Афганистан, но според всеобщото мнение това бе фиаско, което не повлия въобще на конфликта.
Десетилетия по-късно САЩ сториха същото, но никой не поиска да се бойкотират спортни събития в Америка. Което предизвиква въпроса, защо Западът използва двоен аршин?
Не е учудващо, че Владимир Путин, който отново зае президентския пост, каза, че случаят „Тимошенко” и "Евро 2012" не трябва да се смесват. "Не трябва при никакви обстоятелства да се смесват политиката, бизнеса и други сфери от този вид със спорта", каза Путин миналата седмица.
Водещият полски анализатор Марчин Заборовски твърди, че приказките за бойкот на Украйна отварят по-големия въпрос дали международните спортни събития трябва да са само за демократични държави. "Ако направите това, тогава премахвате важен елемент от международните отношения", каза Заборовски, който е директор на Полския институт за международни въпроси.
Той заяви, че големи спортни събития, включително футболни срещи между политически врагове като Турция и Армения, САЩ и Иран, са помогнали за успокояване на напрежението, давайки на политици, спортисти и фенове възможност да си взаимодействат на неполитическа сцена.
По време на Студената война, например, участието в олимпийските игри и други международни състезания повиши духа и гордостта на източноевропейците, като им предостави сцена, на която техните спортисти да се проявят.
Трябва ли радостта на обикновените украинци, които се борят с бедност и корупция, да бъде помрачена заради политически противоречия?
Тези въпроси предизвикват голям дебат в Полша, западната съседка на Украйна. Първенството се открива на 8 юни във Варшава с мач между Полша и Гърция и приключва на 1 юли, като в този период има мачове в четири полски и четири украински града.
Макар премиерът Доналд Туск и президентът Бронислав Коморовски да критикуват начина, по който Украйна се отнася към Тимошенко, те са твърдо против бойкот. Варшава, разбира се, едва ли може да действа срещу колегата си домакин в първенството, смятано за възможност за двете бивши комунистически страни да се докажат като ефективни и съвременни.
Неуспех за Украйна ще означава неуспех и за Полша.
Позицията на Полша обаче, която е член на ЕС, напълно отговаря на дълготрайната й стратегия за насърчаване на демократичните промени по източната й граница чрез ангажиране на Киев. Варшава се опасява, че наказателен подход може да тласне Украйна по-близо до Русия.
УЕФА, която организира събитието, също е против бойкот срещу Украйна.
Президентът на УЕФА Мишел Платини изпрати писмо през март на правозащитна група и до парламентите на ЕС, Швеция и Германия, в което призна проблемите на Киев, но заяви, че мачовете и други дейности, планирани в програмата, може да помогнат на украинското общество.
Платини писа, че когато УЕФА решила да организира "Евро 2012" в две бивши комунистически страни, целта й е била да се отвори към част от Европа, която никога не е била домакин на шампионат.