Рекордите съпътстват човечеството от зората на неговата поява на Земята. Наблюдаваме ги непрекъснато в различни точки на планетата и в различни сфери
Автор: Дина Харизанова
на човешката дейност, както и в самата жива и нежива природа.
В растителния свят също са поставени удивителни рекорди.
Така например най-голямо разнообразие сред цветните видове се наблюдава в семейството на орхидеите. Според оценката на различни автори то наброява между 17 до 30 хиляди вида.
Рекордът по най-далечен полет на семената принадлежи на южноамериканското растение Chevreulia stolonifera. Носени от въздушния поток, те преодоляват разстояние, по-голямо от 7,5 хиляди километра (сн. 1).
Не по-малко от 12 хиляди километра пък преплуват семената на тропическата лиана от семейство бобови Entada scandens. Нейните големи до 1 метър в дължина бобове са способни да изкарат повече от една година в солената морска вода, без да изгубят кълняемостта си.
Най-разпространеният бурен, разселил се по територията на над 100 страни по света, е родственият на острицата Cyperus rotundus.
А най-разпространеният воден плевел е Eichhornia crassipes, намиращ се в почти всички големи водоеми, а също и из реките и езерата на тропическия Стар и Нов свят.
Едно от най-соленоустойчивите растения пък е Salicornia europea, което расте по морските крайбрежия и солниците, където концентрацията на сол в почвените води е до 6 %. Но неговите семена могат да оцелеят и в 10-процентен солен разтвор. А зеленото водорасло Dunaliella salina може да съществува в солени езера с концентрация на солта от 285 грама на литър.
Най-северната точка на Земята, където може да откъснем цветето Cerastium alpinum (алпийско мише ухо) от семейството на карамфилите (сн. 2), е остров Локууд, намиращ се на Канадския арктически архипелаг. На север от него се срещат само някои мъхове и лишеи.
С най-бърза скорост расте един роднина на бамбука – Phyllostachys edulis, който в див вид се среща в Южен Китай. Прирастът на неговите леторасли достига до 40 см на ден, т. е. - по 1,7 см в част. Само за няколко месеца растението нараства на 30-метрова височина, достигайки 50 см в диаметър.
Съществуват растения, разпространени по всички континенти на планетата. Те се наричат космополитни. В петорката на най-срещаните от тях влизат овчарската торбичка, пачата трева, едногодишната метлица, врабчовите чревца и копривата.
Най-старото дърво на Земята е от иглолистния вид Pinus longaeva, растящо в планините на Източна Невада (сн. 3). Радиовъглеродният му анализ показва, че неговата възраст е около 4900 години.
Най-„дългото“ дърво на планетата пък е лиановидната палма ротанг от рода Calamus, чиято обща дължина, по различни данни, е от 150 до 300 м. Интересното е, че диаметърът на ствола му при основата не надхвърля няколко сантиметра, но стъблата му се простират от дърво до дърво, задържайки се върху растенията – подпори с помощта на здрави шипове, разположени в средните жилки на големите перести листа (сн. 4).