„Чудесна е идеята за този конкурс! Нека съхраняваме и ценим патриотичното наследство за това, какви българи са живели преди нас и чии наследници сме ние. Сигурен съм, че ще научим още много за предците ни и какво са направили, за да я има България. И по-важното – какъв пример са те за нас днес и за идващите след нас поколения“.
Това ни е написал нашият читател, а и автор на публикация в „Десант“ Румен Стоянов от София.
Той ни е изпратил снимки на своя дядо Петър Георгиев Ташев, баща на неговата майка.
„Дядо ми е роден през 1892 г. в Пловдив. От малък остава кръгъл сирак. Отгледан от роднини, животът му не е бил никак лесен. Бил е буен и ученолюбив младеж. През 1908 г. постъпва като курсант в Машинното морско училище във Варна. Обучението му вървяло добре и под грижата на преподавателите си е израствал като способен специалист и моряк. Пред него се очертавало бъдеще на един образован, технически подготвен кадър за работа във флота.
С голямо въодушевление българският народ посреща обявяването на Балканската война през 1912 г. Българската сухопътна войска громи врага и напредва на чужда територия. С обявяване на войната охраната на Варненския залив е възложена на миноносците ни чрез т.нар. подвижна отбрана. Превъзхождащият ни турски военноморски флот е планирал активни военни действия, с което е представлявал изключителна заплаха за българското черноморско крайбрежие.
Бронирани крайцери и контраминоносци са осъществявали често ескорт на товарни кораби от Кюстенджа за Истанбул, натоварени с оръдия, боеприпаси, коне и снаряжение за турската армия, воюваща срещу българската армия в Източна Тракия. За такъв транспортен конвой узнава командването на подвижната отбрана. На 7 ноември 1912 г. миноносците „Летящи", „Смели", „Строги" и „Дръзки" получават задача конвоят да се пресрещне и атакува.
В екипажа на „Смели" е включен и младши подофицер Петър Георгиев Ташев“ - разказва с увлечение за своя дядо Румен Стоянов.
Бележка на редакцията: Ако изпращате за конкурса ни оригинали на снимките, посочвайте телефон за връзка и коректно точен адрес, на който ще ви ги връщаме, след като ги публикуваме при нас. Защото тяхното място е в семейните албуми.