40 дни след Възкресение Христово Православната църква отбелязва Възнесение Господне
Автор: Десант
40 дни след Възкресение Христово Православната църква отбелязва Възнесение Господне. Празникът е известен още като Спасовден. Вярва се, че това е денят, в който Исус Христос се качва на небето.
Според християнските вярвания, след смъртта и Възкресението си, в продължение на 40 дни Спасителят се среща с учениците си, за да им разказва за Божието царство. На 40-я ден, придружен от тях и от Дева Мария, той се изкачва на Елеонския хълм до Ерусалим и оттам, пред очите на всички, се възкачва на небето. Това се смята за край на Христовия път на земята.
Празникът винаги се отбелязва в четвъртък, като тази година той се пада на 17 май. Оттам широко разпространение сред народа ни е намерил изразът „Тѐ ти, булка, Спасовден!“. Той се използва, когато настъпи внезапно и изненадващо някакво събитие - в момент, когато човек най-малко очаква то да се случи.
В народните вярвания нощта срещу Спасовден е лечебна. Смята се, че само тогава може да се излекува безплодие. Жената, която няма деца трябва да преспи под растението росен, което се смята за самодивско цвете. Но не сама, а с придружител, с когото няма кръвна връзка. До главата си поставя някакъв дар за самодивите лечителки, наричани още русалийки.
Преди това двамата поставят върху червен месал спасова пита, варена кокошка и бъклица вино. Хапват, пийват и т.н. Около полунощ те трябва да легнат под росена и да мълчат. Малко преди първи петли, около 2 часа през нощта, трябва да оставят храната там и да хукнат към селото, без да се обръщат назад.
Смята се, че безплодието остава под росена. Ако жената зачене в нощта преди Спасовден се смятало, че това е станало по магичен начин и не се тълкувало като прелюбодеяние. Всъщност това е един деликатен начин за регулиране на популацията в довъзрожденското общество. Защото не винаги причината за безплодието е в жената.
Спасовден се е тачил и за предпазване от суша. Вярва се, че ако в този ден вали, реколтата ще е обилна.
В този ден своя професионален празник отбелязват хлебарите, шофьорите, строителите, хотелиерите и цветарите.
А имен ден празнуват тези, които носят имената: Спас, Спаска, Спасена, Спасения, Спасимир, Спасимира, Спасуна, Сотир.