На този ден се затваря морето и приключва есенно-зимния риболовен период
Автор: Десант
На 6 декември почитаме паметта на св. Николай Чудотворец. Той се възприемал от хората като господар на морето, укротител на бурите и морските стихии.
Предците ни вярвали, че чудотворецът плава на златен кораб в морето и винаги се намира там, където има нуждаещи се от помощ. Затова моряците и рибарите го избрат за свой покровител. Светецът се смята и за закрилник на банкери и търговци.
Почитането на св. Никола като покровител на рибарите е създало някои задължителни ритуали и забрани след празника му.
Първият улов рибарите посвещават на патрона си, а първата уловена риба трябва да се приготви и изяде на самия бряг, като костите й се хвърлят в морето.
Вярва се, че на този ден се затваря морето и приключва есенно-зимния риболовен период. След този ден традицията забранява ловенето на риба до пролетта. Така рибарите не само се запазват от зимните стихии, но и оставят морето да възстанови своето рибно богатство през пролетта.
Задължителен момент в традиционната никулденска обредност е консумацията на риба. Обикновено се приготвя шаран, тъй като според поверието шаранът е “слуга” на св. Никола. Веднъж, когато светецът плувал с лодката си в морето и излезлите силни вълни пробили дъното й, той бръкнал с ръка във водата, хванал един шаран и запушил с него пукнатината. Така спасил от удавяне своите спътници.
Оттогава останал и обичаят да се жертва шаран в чест на светеца, чийто празник българите наричат още “Рибни свети Никола”, “Мокри свети Никола” или “Рибена черква”. Най-често шаранът се пълни с ориз, булгур, орехи, лук и стафиди, увива се и се пече в тесто. Така приготвеното празнично блюдо е известно като “рибник”.
Народната традиция повелява обредният Рибник и хлябовете се освещават в църква или в къщи, а късове от тях се раздават на съседите. По-голямата част от рибника и хлябовете задължително се изяжда на семейната вечеря. Трапезата на Никулден не се вдига през целия ден и е на разположение на гостите.
На Никулден имен ден празнуват: Никола, Николай, Николина, Николета, Ненка, Нина, Нино, Кольо и пр.