В петата седмица на Великия пост, една седмица преди Лазаровден и две преди Великден, се почита икона на Божията майка, която се намира в църквата в асеновградския квартал Горни Воден
Съгласно църковния календар, в петата седмица на Великия пост, една седмица преди Лазаровден и две преди Великден, в съботата (тази година датата е 13 април) се почита чудотворната икона на Божията майка, която се намира в църквата „Св. Богородица - Успение" в асеновградския квартал Горни Воден.
Тогава в храма се стичат множество богомолци от цялата страна, за да присъстват на другия ден на единствения по рода си в цяла България празник, известен като „Златна ябълка“. Така е популярна и самата икона на Богородица, която е изрисувана върху дървото с темпера и обкована с 2-килограмов сребърен обков от неизвестен автор още през ХVІ в., като в изображението са вписани характерен колан и три златни ябълки.
Уникалният местен празник се свързва с чудото, сторено от Божията майка чрез нейната икона в далечната 1765 г. Това събитие е описано в „Синаксар за златната ябълка“ от Ананий Клинис – тогавашният игумен на манастира „Св. св. Кирик и Юлита“. В неговото „възпоменание на чудото с неплодната жена“ се говори за една женица, която засъняла за празника на благодатната Богородица Дева Мария поради дългия път и не могла да получи благословен хляб. Взимайки това за лош знак, тя горчиво заридала, окайвайки своята „неплодност“.
По-нататък Клинис разказва: „Йереят, като чу плача и риданията на жената, много се натъжи и като не намери и троха, останала от благословения хляб, разбирайки причината за мъката на жената, смут обхвана душата му. И видя старецът една ябълка, оставена в дар пред светата чудотворна икона „Благодатна Богородица Дева”, взе я и я даде на жената (неплодната) като благословение, а тя като прие ябълката с гореща вяра се успокои. И не след много време жената се оказа трудна.
Като се роди рожбата й, от вяра и благодарност към Божията майка, тя употреби много средства и богато украси светата икона, като даде да изковат една златна ябълка и я дари за спомен на Великата благодат. Поменете ме всички, които четете и слушате този синаксар, като кажете за мене грешния Ананий Клинис, Бог да го прости и помилва.
От тогава миряните вярват, че жени, които имат проблем със забременяването, след като им се прочете молитва за рожба пред чудотворната икона и изядат благословена ябълка с дръжката и семената, скоро зачеват“.
Затова не е случайно, че празникът „Златна ябълка“ е посветен на пресвета Богородица като пазителка на майчинството. В този ден бъдещите родилки носят хлебни питки, които след богослужението раздават на миряните в храма. Чудотворната икона пък украсяват с цветя и, разбира се, с ябълки. Те престояват на иконата до празника (5 седмици) и след прочитане на последния – Пети акатист, се раздават на безплодните жени, за да станат майки.
Ритуалът за сдобиване с рожба включва и изплитане на специален колан от три бели конеца. Той символизира колана, с който пресветата Дева помогнала на една бездетна жена, пренощувала в църквата през 1919 г. Божията майка й се явила в съня и й заръчала при изгрев слънце да излезе на храмовата порта, където ще я чака жена с три бели макари. С конците тя трябвало да обиколи църковната сграда, а после да изплете с тях коланче, което да носи на кръста си, докато роди своята дълго чакана рожба.
Тази повеля на Богородица се изпълнява в храма и до днес, като самият ритуал е характерен само за тази българска църква.
Някои от чудесата, извършени от иконата, са описани в поменици, съхранявани в местния музей. За други се съди по дарените на иконата украси, а за трети и досега се разказва от уста на уста. Едно от тях е свързано със сестрата на цар Борис ІІІ – княгиня Евдокия, която през 1934 г. преспала в храма и оздравяла от дълго мъчеща я болест. За благодарност Негово Величество дарил мрамор, с който облицовали пода в горноводенската църква, както и едно златно енголпие (малка кръгла икона, носена на гърдите на архиерея, б. р.) на чудотворното изображение на Божията майка с ябълките.
Ритуалът, при който бездетните жени носят специални колани на кръста си, за да заченат, е уникален, датира от близо два века и е характерен само за храм „Св. Богородица - Успение" в асеновградския квартал Горни Воден.
Ако след тези 40 дни жената все още не е успяла да забременее, трябва да продължи да носи коланчето, което не се сваля, докато тя не зачене.
Друг празник, който е свързан с чудотворната икона „Златната ябълка”, е Преполовение. Местните жители го наричат „Руса сряда“. Чества се в 25-тия ден след Великден. След тържествено богослужение в този ден чудотворната икона на Пресвета Богородица се носи до манастира „Св. Кирик“ на ръце, като всеки се стреми да я поноси известно време, за здраве и успехи. Следобед шествието с иконата се връща обратно в горноводенската църква.
Често чудотворната икона гостува в църквите на различни градове в страната, а вярващите я окичват с ябълки, какъвто е обичаят.