Още преди 90 години е констатирано, че по-големи потопи нанасят в другите държави много по-малки щети, отколкото у нас
Автор: Диана Славчева
Природните стихии съпътстват човечеството, откакто свят светува. Едно от най-страшните бедствия са наводненията. Имало ги е преди, има ги и сега, безспорно ще ги има и в бъдеще. Любопитен анализ за това как ги посрещат в другите държави и как у нас прави преди 90 години вестник „Казанлъшка искра" в своя брой 123 от септември 1929 г.
„Ние ги посрещаме с плач и вайкане и ги изпращаме с облекчителната въздишка на забравата, за да си спомним за тях наново, когато пак ни споходят" - отбелязва старата газета и изтъква, че в „културните страни" постъпват иначе.
„Чрез своите специални служби те спокойно и внимателно наблюдават появата и проявленията на наводненията, изследват техните местни и общи причини, и от това извличат известни принципи и правила, необходими за разумна борба срещу опустошителната стихия" - пише в статията.
По-нататък се обобщава, че следствие на тези действия, по-големи наводнения във въпросните „културни" държави нанасят много по-малки вреди, отколкото в нашата страна.
Дописката стига до извода, че, за да се противодейства на прииждането на реките, трябва да се залесява около тях и край водосборните им басейни. Това „откритие" е известно и днес, но на колко места е осъществена подобна защитна „стена"?!
Факт е, че мине, не мине време и хоп, отново започваме да се вайкаме, че тук и там станало наводнение. И отново като в перпетум мобиле завъртаме същите приказки какво трябва да се направи. Файда никаква! Очевидно още не сме станали „културна" държава...