Димитър Стоянов: Саркози и Меркел споделят нашите нашите идеи, трябва да имаме по-голяма група, за да продължим натиска, казва кандидатът за втори мандат
22 Май 2009, Петък
Роден е на 17 май 1983г. в София, внук на Радой Ралин и праправнук на войводата Таньо Стоянов, който повежда четата на Филип Тотьо при обявяването на Априлското въстание.Планът е бил да се премине Дунава с две чети – едната на Филип Тотю, а другата на Христо Ботев. Легендарният войвода обаче се отказва в решителния момент. Четата на Таньо Стоянов стъпва на българска земя при Тутракан на 17 май и след няколко тежки сражения е разбита, водачът й загива ръкопашен бой с турсите орди.
Димитър Стоянов е завършил италианска гимназия и семестриално юридическия факултет СУ“Кл.Охридски“, избран е за депутат в 40-тото НС, а през 2005г. Е назначен за евронаблюдател, през 2007г. Е избран за евродепутат. Зам.председател е на комисията по евроинтеграция, член на комисията по гражданско общество и медии, на комисията по регионално развитие, както и на комисията по земеделие и развитие на селските райони. Владее английски и италиански. Не е семеен.
Автор: Катя Касабова
- Г-н Стоянов, твърде млад влязохте в голямата политика. Не съжалявате ли, че все по-малко време Ви остава за личен живот? - Не, защото съм тръгнал да извличам ползи от политиката не за себе си, а за да се подобри живота на българския народ. И като съм тръгнал с толкова висока цел, няма как да изпитвам съжаление. Ние обикаляме цялата страна и навсякъде поставяме венци пред паметниците на загиналите за свободата и независимостта ни герои. Те са дали най-ценното - живота си. И това което аз жертвам като млад човек е твърде нищожно. Народното дело е по-важно от всичко останало.
- Бихте ли посочили основните причини, поради които Вие тримата със Слави Бинев и Десислав Чуколов заслужавате да представлявате националните интереси в европарламента втори мандат?
- Първата е успехът, с който се борим срещу членството на Турция в ЕС. В продължение на две години ние обяснавахме, че тая държава няма място сред европейскике държави. И виждаме как днес, водещи политици като Саркози и Меркел почнаха да се атакизират, да споделят мнението ни. Има ясен резултат от нашия лобизъм в ЕС. Тезата ни не бива да се изоставя в момента, в който виждаме, че има успех, натискът върху всички европейски институции трябва да продължи. Ако я нямаше АТАКА в европарламента, нямаше да има нито една партия, която асно да каже „Не“ на Турция. Имаме развитие и по нашата дейност за отварянето на блоковете на АЕЦ. Старият европарламент нареди на ЕК да извърши вътрешна проверка защо са били спрени блоковете и това стана след наш сигнал до комисията по петициите в ЕП. Въпросът предстои да се решава в бъдещия парламент и е важно ние да се върнем, да за продължим да защитаваме държавата си вече по същество. И това са най-важните две неща, по които ние сме иницатори и вносители. Не бива делото ни да угасне, ще съм удовлетворен, ако към нас се присъедини и четвъртият в листата – Петър Хлебаров.
- Има ли шанс в следващия европарламент да се оформи група на националистите, на политици с твърда ръка? - Точно преди да приключи работа този парламент, имаше раздвижване в отделните групи. Очакват се доста сериозни реконструкции, вкл. и в големите формации като тази на ЕНП. Там има делегации, които са доста сходни с нашите виждания и не са вече толкова близки до либералните позиции на Народната партия. Говори се, че ще напуснат и част от консерваторите и се готвят за нова група, освен това има други две групите, които обединяваха идеологически сродни партии и с всички тях можем да се обединим. Смятам, че в бъдещия европарламент ще имаме единна група на еврореалистите – на политиците с реален поглед в ЕС, които са против бюрокцията и либерализацията.