Само една пета от минералните ни води се използва рационално
12 Ноември 2016, Събота
Страната ни е на второ място в Европа по това богатство. Нова национална програма ще помага на общините да усвоят максимално ценния ресурс
Автор: Десант
Едва 20 % от находищата на минерални води в България се използват ефективно. Това обяви в петък в Шумен зам.-министърът на околната среда и водите Атанаска Николова, която представи условията и възможностите, които предоставя Националната програма „Минерални води“.
Нейната цел е подмяна, изграждане или разширяване на инфраструктурата за пренос или подаване на минералните води до ползватели, резервоари, топлообменници, оборудване за експлоатация и водовземане и др.
Стартът на програмата бе даден на 1 ноември, а крайният срок за внасяне на предложенията изтича на 16 декември тази година. Бюджетът й е 3,5 млн. лв.
„България е на второ място по богатство на ресурсите на минерална вода в Европа. 102 от минералните находища са публична държавна собственост. Експлоатационният ресурс е оценен на 3803 л/сек. Технически възможният капацитет е около 2241 л/сек.
Нашите минерални находища са изключително ценни, водата в тях е много чиста, голямо е и разнообразието по отношение на температурните характеристики и качеството. Водата може да се използва за бутилиране, за хранителни напитки и стоки, лечебни цели, профилактика и СПА процедури.
Голяма част от тези находища могат да се използват и като източник на геотермална енергия. Особено в Южна България има находища с температура на водата над 100 градуса. Наистина богатство, което на този етап не се използва оптимално”, обясни зам.-министър Николова и добави, че 63 находища са предоставени от МОСВ за безвъзмездно управление на 42 общини за срок от 25 години.
Освен тях, има и 37 находища, които са публична общинска собственост. Общо ресурсът на откритите находища се оценява на около 4600 л/сек.
Анализът на екоминистерството показва, че голяма част от общинската водопроводна и водопреносна мрежа е амортизирана и има нужда от основни ремонти или цялостна подмяна. А за това са необходими сериозни инвестиции, но общините нямат достатъчен финансов ресурс.
Сега те могат да се възползват от безвъзмездна финансова помощ, чийто максимаен размер покрива 50 % от нужните средства, а останалите пари трябва да бъдат осигурени от общинските администрации.
В Шуменско има един единствен минерален извор – в село Мараш, но той не се използва от 1996 г. Затова от тукашната община се заричат да направят всичко възможно, за да кандидатстват по Националната програма „Минерални води" с цел да усвоят максимално рационално това свое природно богатство.