Мегаделото от 30 тома с обвинителен акт от над 40 листа за източване на парите за възстановяване от наводненията през 2005 г. е напът да се провали. Подсъдими по него са бившият кмет на Нови пазар Румен Панайoтов, полуграмотният ром Георги Митев и инж. Станимир Станев. Щетата, изчислена от експертите в началото на разследването като бомбастичната сума от почти милион, сега падна над 90 пъти до мижавите 11000 лв. Според защитниците на обвиняемите делото било политическа поръчка, за да се сложи край на дългогодишната политическа кариера на 65-годишния новопазарски екскмет. Говори се,
че парите наистина са били отклонени от един обекти, но са били вложени в други, в съседство и ако има нарушение, то е друго и обвинението трябва да се промени.
Обяснението за това как тъй мистериозно стойността на нанесените щети драстично се е стопила при последната допълнителна тройна ескспертиза е, че видите ли, въпреки арестите и старта на делото, по недовършените обекти се било работели, та затуй вече става дума за по-малко източени пари. Именно тази последна сензационна експертиза може да се окаже малкото камъче, което ще обърне колата, т. е. делото. Нейните резултати натрапиха изумителната разлика в полза на обвиняемите, като според нея нанесената щета на държавата вече не е 406 914 лв., а само 11 923.
Тройната съдебно-техническа експертиза беше назначена от съда по искане на подсъдимите Георги Митев и инж. Станимир Станев. Прокурорът по делото Маргарита Георгиева не даде съгласие тя да бъде приета, поради неучастие на представител на прокуратурата в нея. Съдът обаче я прие с аргумента, че още при назначаването й е дал възможност както на прокуратурата, така и на защитниците да участват в подготовката й, но от страна на обвинението това не е станало.
Когато през 2007 г. започна разследването за това как са били източени държавните пари за възстановяване от щетите от наводненията през 2005 г., Румен Панайотов все още кметуваше. През есента на същата година предстояха местни избори. Дотогава той беше натупал 18 лета стаж като градоначалник. На последните кметски избори през 2003 г. обвързаният дотогава с БСП кмет се скара със своите, яви се като независим и спечели, побеждавайки червения кандидат. Затова неговите съпартийци го изключиха от редиците си. Властният политик беше решил и през есента на 2007 г. да се кандидатира за кметския пост, като по това време пък от ГЕРБ го бяха припознали като свой. Но историята с източените средства спъна мераците му за нов кметски мандат. Разследваният вече по това време управник се яви с бюлетина от НДСВ, но изгуби изборите.
Разследването за злоупотребите с парите за бедствията започна шумно през пролетта на 2007 г. с ареста на 41-годишния ром със седмокласно образование Георги Митев, който беше задържан в родното си село Слънчево на 2 май. Той няма фирми, води се безработен, но пък правил проектите и посочвал фирмите, които да извършат ремонтите. Носила му се славата, че няма върнат проект. Негови "разработки" минавали не само по времето на Емел Етем, но и при предишното правителство. Той работил в тандем с третия обвиняем - строителния инженер Станимир Станев, извършвал инвеститорския контрол над ремонтно-възстановителните работи. Пред кмета на Нови пазар, известен с любовта си към скъпите коли, Митев се явявал с престижни марки. Първия път дошъл с "Мерцедес", втория с BMW Х-5, последно с "Тойота". Ромът го давал интелигентен и винаги бил стилно облечен. Предложил да направи проектите безплатно с единственото условие да наемат него при извършването на строителните работи. "Или Митев добре ги е правил или е имал връзки в министерството, но аз от това не се интересувах. Гледах да вървят нашите работи", каза тогава пред журналисти Панайотов.
Обвиненията срещу него пък бяха повдигнати през юни, когато до местните избори оставаха 4 месеца. Дотогава събраните по делото доказателства сочеха, че над 903 000 лв. от отпуснатите от Постоянната комисия по бедствия и аварии за новопазарска община са потънали, а няма извършено нищо насреща от фирмите, посочени от Георги Митев, на които общината възлагала поръчките. При внасянето на обвинителния акт през есента на 2009 г. размерът на тези щети падна наполовина, като по това време разликата между отчетените и изплатените суми за възстановяване на пострадалите от наводненията 26 общински обекта възлизаше вече на 406 914 лв. От наводненията бяха изминали цели 4 години.
Според обвинението отпуснатите средствата са били усвоени, но без да бъдат извършвани всички аварийно-възстановителни работи. Бившият градоначалник нареждал за част от обектите да не се провеждат малки обществени поръчки, а да се търсят фирми, близки до Георги Митев, твърди държавното обвинение. Митев пък използвал неработещи фирми, които не са заличени от търговския регистър. Вместо управителите им, документите били подписвани от самия него. Графологична експертиза е установила, че Митев е подписал собственоръчно над 150 документа договори, протоколи, фактури, платежни документи.
Екскметът на Нови пазар е известен и като един от най-запалените авджии в региона, шеф на ловна дружинка и приятел по лов на депутата от БСП Димитър Дъбов. Но заради разследването срещу него двете му ловни пушки бяха иззети. Не са върнати и до днес. Според негови близки той бил бесен, защото като заклет авджия вече повече от 35 години, смятал, че това е подигравка с него, който е и председател на градското ловно сдружение. Същата ловна драма преживя преди години и бившият червен градоначалник на Шумен Максим Иванов. В продължение на 10 години се влачи разследването срещу него за разрешена сеч на 87 тополи. Накрая съдът го оправда изцяло и той осъди държавата да му плати 45 бона за неимуществени вреди, като към 8-те заболявания, които хванал по време на разследването, в жалбата си Иванов включи и това, че през тези години не му давали да ловува.
А що се отнася до случая в Нови пазар, на следващото заседание на съда се очаква да бъде докладвана и съдебно-счетоводната експертиза за установяване на внесения ДДС по изплатените суми от извършените строително-монтажни работи, с което би трябвало съдебното дирене да приключи. Как - предстои да разберем.