Британски учени от университета в Абърдийн заедно със свои американски колеги са провели изследване защо пингвините не летят. Те изяснили, че еволюцията ги е лишила от този начин на придвижване като твърде енергогубещ. Вместо това при тези птици се появила възможността да се гмуркат на по-голяма дълбочина, прекарвайки повече време под вода.
В стари времена морската риба била най-изгодната храна за пингвините, което довело до това, че способността им да летят била изгубена в полза на „пикирането" в морските дълбини.
Във времето, когато динозаврите обитавали нашата планета, предците на пингвините са летели на воля. Според Даниел Ксепки от Музея Брус в американския щат Кънектикът, те изгубили тази си способност скоро, след като огромните влечуги измрели някъде преди 60 милиона години.
В процеса на миграция към моретата и океаните и заради необходимостта да се приспособят към новите условия на ловуване, крилата на пингвините се променили, ставайки все по-къси и по-твърди, което било необходимо, за да се гмуркат по-добре. По същата причина мускулите им станали по-развити и на гърдите им се появил допълнителен слой пера. Също така птиците увеличили големината си.
В резултат на всичко това те престанали да летят. Но пък успели да оцелеят в условията на новите си местообитания, тъй като вече можели да се хранят с по-едра морска риба.