Структурите на НФСБ в Карлово, Калофер и Сопот се включиха и в протестите против „съжителството“, с което се канят да заменят турското робство
Автор: Десант
Хиляди жители на Карлово, Kaлофер и Сопот започнаха в края на миналата седмица подписка срещу скандалната нова формулировка „съжителство“, която ще замени определението турско робство в учебниците по история. Инициативата на хората от трите града бе подкрепена от местните структури на „Национален фронт за спасение на България“.
„Това е подмяна на българската история и най-вече подигравка с паметта на Христо Ботев, Васил Левски и всички борци за свобода и независимост, дали живота си за нашата Родина. Карловци помнят тежките и страшни събития, които са се случвали в този град, и как той е бил опожарен през времето на османското робство. Ако не е имало робство, щеше ли да има Априлско въстание? Как ще възпитаваме децата си тогава в патриотизъм?“, заяви Андон Андонов, общински съветник от НФСБ в карловския Общински съвет и областен координатор на формацията за Пловдив.
Той добави, че местният парламент в родния град на Апостола на свободата с единодушие е приел на 29 януари Декларация против фалшифицирането на историята в учебния материал. Документът, който ще бъде изпратен до Президентството, Народното събрание и Министерския съвет, е подкрепен единодушно от всички политически сили в града. В него се настоява отговорните държавни институции да предприемат адекватни мерки за пресичане тенденцията за опорочаване на националната памет.
Андонов припомни, че партията на СКАТ многократно е организирала митинги в защита на карловската „Куршум джамия“ от посегателствата на Главното мюфтийство, което претендираше за собственост на историческия паметник. Справедливостта възтържествува на 28 януари, когато в свое окончателно решение Върховният касационен съд обяви, че Главно мюфтийство не може да претендира по отношение на собствеността както върху „Куршум джамия“, така и над още 1000 други имота в страната.
В своята подписка калоферци също изтъкват, че не могат да приемат в българските учебници да не се пише, че в България е имало османско робство. „Ние сме съграждани на Христо Ботев – ще се отречем от самия него ли?!“, гласи част от нейния текст.
Организирането на подписки в трите града беше последвано на 30 януари от протести, чийто център бе Карлово. За да вземат участие в шествието срещу подмяната на българската история, преминало през централните улици на града до паметника на Васил Левски, бяха дошли десетки жители и на Сопот, Калофер, Пловдив, Стара Загора.
Пред паметника на Дякона, пременени в костюми на четници от Априлското въстание, членове на национално дружество „Традиция" опънаха транспарант с надпис „Ние помним Баташкото клане. А вие?".
„Една шепа хора се опитват да продадат историята ни така, както продадоха и икономиката ни и пратиха българите в чужбина. Няма да допуснем това! Защо проляха кръвта си Левски и Ботев – заради съжителство, или за да ни отърват от турското робство?!“ – отправиха риторичен въпрос към Министерството на образованието участниците в протестите.