Унгарска парламентарна комисия е одобрила законопроект, предвиждащ страната да не сменя времето си на лятно и зимно, а да остане на лятно часово време през цялата година, предаде БТА, като се позовава на информация на „Асошиейтед прес".
Аргументите на вносителя – Лайош Кепли от крайнодясната партия „Йоббик", са, че това ще е добре за психическото здраве на унгарците и ще доведе до увеличаване на производителността.
Според Кепли, тъй като Унгария е в източния край на централноевропейската часова зона, в която са повечето страни от континентална Европа, ефектът от смяната на времето е по-неблагоприятен за нея, отколкото за останалите западни държави. Освен това, той е категоричен, че ако до по-късно през деня има повече слънчева светлина, както е при лятното часово време, това ще е от полза за облекчаване на депресиите и за намаляване на самоубийствата.
В доста държави по света очевидно са си направили подобна равносметка и вече не въртят сезонно часовниците си. По данни от 2012 г. смяната на времето все още е валидна в 78 страни по света, между които е и България. Стрелките се въртят още в САЩ, Канада, Мексико, Близкия изток, а в Европа – почти навсякъде, с изключение на Исландия, Русия и Беларус.
По-рано тази година и Турция прие закон, който оставя лятното часово време в сила през цялата година. Това е положението и в Севернокипърска република, която също в края на октомври не върна часовника с един час назад, но останалата част от остров Кипър все пак премина на зимно часово време.
От това упражнение обаче са се отказали в Страната на изгряващото слънце, Китай, Индия, Сингапур и много азиатски бивши съветски републики.
У нас лятното часово време е въведно... първоаприлски – на 1 април 1979 г. с правителствено решение и може да бъде отменено пак само с решение на кабинета. Когато имаме такъв, разбира се. И когато политиците ни осъзнаят, че това е в интерес на здравето на гражданите на страната ни.