Отпадъчните води ще се отвеждат за пречистване до ПСОВ Созопол
Автор: Десант
Община Созопол обяви обществена поръчка за етапно изграждане на канализационна мрежа на село Атия и местността Митков мост и канално-помпени станции, включващ проектиране на два етапа на изпълнение за отвеждане на отпадъчните води за пречистване до ПСОВ Созопол.
Канализационната мрежа на село Атия е изградена като битова. Тя отводнява по-голямата част от кварталите „Атия“ и „Миньор“. Дължината й е 5,702 км. Изпълнена е от бетонови, етернитови и стоманени тръби.
Събраните отпадъчни битови водни количества се отвеждат с външен колектор до отводнителен канал, който ги зауства в Черно море. Той обаче следва да отпадне, защото преминава през земеделски и други земи, които са частна собственост и трасето не позволява отвеждане на отпадъчните до ПСОВ Созопол за последващо пречистване.
Съществуващата канализационна мрежа e в лошо техническо състояние. Към момента цялото отпадъчно битово водно количество, над 40 000 м3/година, се зауства в голямата си част в морето, и малка част в септични ями.
През летния сезон териториите с отреждане за вилно застрояване допълнително натоварват зоната.
Замърсява се Черно море и почвата. Сериозен е рискът от разпространение на зарази по хората и животните.
В техническото задание към обществената поръчка се изтъква, че от първостепенно значение е разрешаването на проблема с радиационното замърсяване на залива Вромос, като не се позволява смесване на битово фекалните води от населеното място с изведените води от зоната на хвостохранилището.
Площадката, отредена за ПСОВ Созопол, е с площ 30 дка и са налице площи за бъдещото й разширение при необходимост.
Местността Митков мост представлява зона с предназначение за вилно застрояване, в това число и територията между военното поделение и зоната.
Община Созопол има частично УПИ с променено предназначение и с реализирано строителство, които са изградили резервоари на периодично изчерпване (септични ями), за да могат да ползват
имотите си.
В Прединвестиционното предпроектно проучване (ПИП), което е послужило като база за работно проектиране на обектите реализирани като „Интегриран воден цикъл - Созопол“, е обхваната цялата крайбрежна зона в териториалните граници на Община Созопол .в т.ч. град Созопол и землище, Черноморец и землище, с. Равадиново и с. Атия.
ПИП е разгледан и приет на Национален експертен съвет в МРРБ през 2012 г. Съгласно приетия ПИП за Община Созопол за района около с.Атия и местност Митков мост, посочена в ПИП като вилна зона „Атия“, са предложени инвестиционни намерения с цел правилното и целесъобразно отвеждане на отпадъчните води.
В предложението да заложени: реконструкция на гравитачен канализационен колектор от с.Атия до нова канално-помпена станция (КПС) „Атия“; изграждане на напорен колектор от ново КПС „Атия“ до нова изливна шахта КПС „Атия“; изграждане на гравитачен канализационен колектор от изливна шахта до ново КСП „Вромос“ и изграждане на напорен колектор от ново КПС „Вромос“ до нова изливна шахта КПС „Вромос“.
Ще бъдат изградени нова КПС „Атия“ и нова КПС „Вромос“.
Изпълнителят следва да изготви проект на Подробни устройствени планове - Парцеларни планове (ПП) и План регулация и застрояване за предвидените канално помпени станции и работен проект при съобразяване с инвестиционните намерение на ПИП Созопол в едно с действащия ОУП на Община Созопол.