История

Хроника: Чували с кафе в морето и училища за неграмотни Хроника: Чували с кафе в морето и училища за неграмотни
Преди 50 години Едно време застраховането бе в ръцете на държавата. Българите масово застраховаха живота и имуществото си – да си направиш застраховка беше също толкова неотменна грижа, колкото да си платиш тока и водата. За мащабите на тази
прочетено 6202 пъти

Съдбата на „Албатроса“ Съдбата на „Албатроса“
След публикацията „Албатросите от Одрин“, с която отбелязахме годишнината от извършването на първия боен полет в историята на българската авиация, в редакцията се обади нашият читател Христо Марков от Свиленград. Той сподели, че дълги години в градския парк до паметника на загиналия при боен полет над Одринската крепост поручик Христо Топракчиев, е бил изложен стар боен самолет.
прочетено 6055 пъти

Могилата на крякащите жаби Могилата на крякащите жаби
Някога, преди около 25 века, недалеч от сегашния град Стрелча се е намирало оживено средище на тракийското племе беси. По това време различните тракийски племена са били обединени в Одриско царство, което е обхващало доста голяма територия – между река Струма (която някога се е наричала Стримон) на запад, Черно море на изток, на юг – егейското крайбрежие и на север Дунав (тогава – Истрос). За бесите се знае, че основният им град е бил Бесапара, върху който е
прочетено 8204 пъти

В прослава на трабанта В прослава на трабанта
Сапунерка, кашон, „картоненият лъв“, „бясната табуретка“, „запалителни свещи под покрив“, „пластмасов бомбардировач“, „подвижна картонена кутия“, „пластмасова каска за четири човека“ или простичко казано „траби“. Това са само част от прозвищата, с които в страните от социалистическия лагер наричаха соц легендата на автомобилостроенето „Трабант“. Името му всъщност в превод означава „спътник“ и ако подозирате, че това има нещо общо със съветските космически спътници от онова време, сте на прав път.
прочетено 5946 пъти

„Албатросите” от Одрин „Албатросите” от Одрин
На 5 октомври отбелязахме годишнина от началото на Балканската война. По време на този военен конфликт, който сложи окончателно точката на петвековното османско господство на Балканския полуостров, започва и бойният път на българската авиация. Към действащите тогава армии са създадени три аеропланни
прочетено 8422 пъти

Хроника: Читалище вместо църква и закон извънбрачните деца Хроника: Читалище вместо църква и закон извънбрачните деца
Преди 50 години По времето на социализма, официалната власт налагаше атеизма. За ефективността на комунистическата пропаганда от онова време, можем да съдим от публикуваната във в. „Труд” на 20 октомври 1960 г. кореспонденция от днешния шуменски регион:
прочетено 5187 пъти

Полкът край границата Полкът край границата
ПЪРВИЯТ ден на септември 1997 г. Последният войник напуска поделението на 33-ти мотострелкови полк при 16-та дивизия към знаменитата Трета армия – бойната армия на България, разположено край малкотърновското селце Звездец. Дотогава то е най-предният рубеж на българската армия от времето на социалистическия й зенит.
прочетено 21646 пъти

Тайните на Марковия камък в Странджа Тайните на Марковия камък в Странджа
Някога в село Долно Ябълково е кипял живот, училището било пълно с деца, а църковната камбана известявала за празник стотици християни. Днес там живеят едва двайсетина души, все възрастни хора, необитаемите къщи бавно се рушат. Селото и без друго е в един от най-трудно достъпните райони на Странджа, само на 7 километра от границата ни с Турция.
прочетено 32109 пъти

Миротворецът от Горно броди Миротворецът от Горно броди
„Убеден съм, че Върховният съвет или Постоянният световен съвет, събран единствено, за да се грижи за всеобщото благополучие, ще постигне своята свята цел преди края на този ХХ в.” инж. Никола Димков септември 1918 г.
прочетено 6600 пъти

Хроника: Усилен гроздобер и незапомнен улов на паламуд Хроника: Усилен гроздобер и незапомнен улов на паламуд
Преди 50 години Есента е най-усилният сезон за прибиране на реколтата. Така е било и преди половин век, когато на помощ в селското стопанство са се притичвали не само ученическите и студентските бригади, но и много от трудещите се в други сфери на икономиката. За
прочетено 5545 пъти



Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки